Bootstrap to framework, czyli inaczej gotowy szkielet/model służący do tworzenia części graficznej stron internetowych. Framework jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które ułatwia tworzenie stron internetowych oraz ich mobilnych wersji. Bywa bardzo przydatny w realizacji założonych projektów. Programowanie stron internetowych oraz aplikacji to bardzo czasochłonny i żmudny proces, który wymaga pomocy różnorodnych technik i narzędzi. Framework jest nieocenionym narzędziem w czasie całego procesu tworzenia. Obecnie rynek internetowy bogaty jest w różnego rodzaju frameworki, dzięki czemu każdy informatyk znajdzie coś dla siebie. Szeroki wybór gwarantuje wyodrębnienie najbardziej adekwatnego narzędzia do aktualnych potrzeb projektu. Framework traktowany jest przez informatyków jako podstawowe narzędzie w pracy nad stronami www. Stanowi rodzaj oprogramowania pomocniczego, znacznie ułatwia tworzenie aplikacji. Dzięki frameworkom aplikacje mobilne i webowe tworzone są przy użyciu gotowych szablonów. Nie istnieje potrzeba tworzenia aplikacji od zera. Ponadto używanie tego typu oprogramowania znacznie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa aplikacji. Frameworki zmniejszają bowiem ilość błędów w aplikacjach.
Jak wybrać właściwy Framework?
Przy wyborze odpowiedniego frameworku należy kierować się wieloma aspektami. Przede wszystkim warto ocenić oprogramowanie pod kątem łatwości jego obsługi, spójności oraz porównać z aktualnie panującymi standardami w świecie informatyki. Nie można także zapomnieć o koniecznych cechach takich jak elastyczność oprogramowania oraz możliwość zaadaptowania do indywidualnych potrzeb klienta. Dobry framework to taki, który umożliwia także tworzenie własnych komponentów, które nadają się do wielokrotnego użytku. Powinien być uniwersalny, cechować się wysoką wydajnością i łatwością użytkowania. Przejrzysty kod jaki powstaje dzięki frameworkowi powinien być zgodny z najnowszymi standardami oraz gwarantować spójność.
Bootstrap- framework stworzony przez Twittera
W 2010 roku Bootstrap(wtedy jeszcze pod nazwą Twitter Blueprint) stworzony został przez programistów platformy społecznościowej Twitter. Premiera Bootstrapa miała miejsce rok później, bo w 2011 roku. Framework ten bardzo szybko po premierze zyskał popularność. Swój sukces zawdzięcza z pewnością nieco bardziej intuicyjnej formule oraz prostym rozwiązaniom. Stworzony przy użyciu CSS, HTML oraz JavaScript. Oprogramowanie to jest bezpłatne, wydawane na zasadzie licencji MIT. Bootstrap pozwala na szybkie i responsywne tworzenie witryn. Wszystkie dołączone do oprogramowania narzędzia można dowolnie edytować, lub tworzyć nowe, niestandardowe narzędzia dostosowane do własnych potrzeb. Oficjalna platforma Bootstrap oferuje także motywy premium, czyli rozszerzone ramy, bogatsze o nowe komponenty oraz wtyczki. Wtyczki te można wykorzystać w dowolnych projektach. Można wrzucić je wszystkie na raz lub wybrać jedynie te które są niezbędne. Bootrtrap oferuje również bibliotekę ikon SVG. Ikony te są uniwersalne do pracy nad każdym projekcie i dostępne open source.

Kiedy warto sięgnąć po Bootstrap?
Frameworki są przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla początkujących informatyków, bądź pasjonatów informatyki. Bootstrap dzięki gotowym komponentom znacznie ułatwi tworzenie witryn internetowych. Nie potrzeba sporej wiedzy technicznej aby umiejętnie posługiwać się tego typu narzędziami. Bootstrap to także spora oszczędność dla portfela. Wynajęcie profesjonalnego programisty w dzisiejszych czasach bywa kosztowne. Znacznie wydłuża się także czas oczekiwania na taką usługę. Dzięki Bootstrap dosłownie każdy może zaprojektować swoją stronę internetową w zaciszu domowym. Framework ten jest zupełnie darmowy, a do zaoferowania ma całe mnóstwo bezpłatnych szablonów oraz ciekawych motywów. W przypadku wykupienia wersji premium, niewielkim kosztem można zdobyć całkiem nowe, nieszablonowe motywy. Bootstrap jest niezwykle popularnym frameworkiem. Ma to swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą jest duża społeczność internetowa osób posługujących się tym programem. Dzięki czemu w każdej chwili można zasięgnąć cennej rady u bardziej doświadczonych użytkowników i programistów. Na forach internetowych nie brakuje również porad oraz instruktaży krok po kroku w jaki sposób korzystać z Bootstrap, tak by jak najbardziej zmaksymalizować możliwe korzyści użytkowania. Ponadto tego typu gotowe szkielety służące to projektowania stron internetowych pozwalają na znaczne zaoszczędzenie czasu. Bootstrap to świetne narzędzie pozwalające na stworzenie profesjonalnej strony internetowej w stosunkowo krótkim czasie. Będzie to szczególnie cenne narzędzie dla osób zapracowanych, którym zależy na szybkim uruchomieniu strony internetowej. Bootstrap nie wymaga także specjalnego przeszkolenia przed przystąpieniem do użytkowania, co również wpływa na optymalizację czasu pracy.
Czy warto używać Bootstrapa?
Framework Bootstrap podlega ciągłym modyfikacjom i unowocześnieniom. Dzięki coraz to nowszym wersjom programu możliwe jest wpasowanie się w obecne standardy i trendy tworzenia stron internetowych. Mimo, że od premiery minęło już sporo lat, to Bootstrap wciąż jest jednym z najbardziej popularnych frameworków. Zdecydowanie warto korzystać z tego narzędzia, które znacznie ułatwia oraz skraca czas programowania stron www. Użytkowanie Bootstrapa przyśpiesza pracę także nad złożonymi, skomplikowanymi projektami, dzięki czemu zaoszczędzony czas można przeznaczyć na inne zadania. Bootstrap stanowi nieocenione wsparcie dla początkujących programistów.
Zalety wynikające z korzystania z frameworka Bootstrap
Jak już wspomniano Bootstrap charakteryzuje się wieloma zaletami. Najważniejsze z nich wymieniono poniżej, jednak ich lista jest znacznie dłuższa:
- korzystanie z podstawowej wersji Bootstrapa jest bezpłatne,
- ujednolicenie wyglądu stron www dla różnych przeglądarek internetowych,
- szeroki wybór gotowych szablonów, motywów, stylów pisania,
- możliwość szybkiej edycji stron www w prosty i intuicyjny sposób,
- możliwość podziału witryny na wiersze i kolumny,
- dopasowanie witryny do wymagań urządzeń mobilnych,
- możliwość umieszczania obrazków w wielu konfiguracjach,
- bezpieczeństwo użytkowania,
- możliwość regularnych aktualizacji,
- możliwość korzystania z coraz to nowszych wersji frameworka,
- łatwość użytkowania,
- kompatybilność ze skryptami języka JavaScript,
- spora oszczędność czasu,
- brak konieczności tworzenia stron internetowych od zera,
- wysoki profesjonalizm tworzonych stron www,
- możliwość tworzenia responsywnych stron internetowych,
- topowe narzędzie webdeveloperów, wysoka ocena użytkowników,
- posiada pełną, szczegółową dokumentację.
Zatem czy ten idealny framework posiada jakieś wady?
Jak każda platforma programistyczna Bootstrap ma także swoje wady. Co prawda nie ma ich wiele i dla większości osób nie są one uciążliwe, jednak dla bardziej wymagających użytkowników mogą być odczuwalne. Przede wszystkim to, że wszystkie strony internetowe tworzone przy użyciu Bootstrap wyglądają dosyć podobnie. Wynika to z tego samego “szkieletu”, który w zależności od wybranego motywu może znacznie się różnić, jednak podstawa jest wciąż ta sama, charakterystyczna dla Bootstrap. Kolejnym utrudnieniem może być dla niektórych konieczność dostosowania gotowych komponentów do indywidualnych potrzeb danego projektu. Modyfikacja komponentów wymaga znajomości języka CSS oraz JavaScript, co u niektórych użytkowników może generować problemy. Mowa tutaj o osobach, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem i nie są biegłe w posługiwaniu się językami programowania. Dla większości użytkowników nie powinno to jednak stanowić większego problemu. Strony internetowe tworzone z zastosowaniem Bootstrap mogą także znacznie dłużej się ładować niż strony utworzone z wykorzystaniem prostszych narzędzi. W przypadku problemów z łączem internetowym długie buforowanie się witryn www może być irytujące dla potencjalnego odbiorcy treści. W przypadku internetu wysokiej jakości, o dużej prędkości nie powinno być jednak z tym problemu. Dłuższe ładowanie się stron www wynika z tego, iż Bootstrap posiada wiele gotowych komponentów, które zastosowane na stronie internetowej zwiększają jej wagę, co może obciążać łącze internetowe. Bootstrap może także utrudniać przygotowanie bardziej skomplikowanych projektów, ze względu na to iż platforma z góry narzuca pewne schematy i ograniczenia.

W jaki sposób korzystać z frameworka Bootstrap?
Aby móc skorzystać z gotowej platformy programistycznej Bootstrap wystarczy pobrać zestaw plików znajdujący się na oficjalnej stronie Bootstrap. Należy go umieścić w rozpakowanym folderze w głównym katalogu. Drugim sposobem na skorzystanie jest umieszczenie w kodzie HTML linków z Content Delivery Network(czyli z ogólnodostępnego źródła zewnętrznego CDN). Następnie po uruchomieniu Bootstrapa można przystąpić do realizacji nowego szablonu.
A co jeśli nie Bootstrap?
Warto zaznaczyć fakt, iż Bootstrap nie jest jedynym frameworkiem CSS. W ostatnich latach popularność zyskały także: YAML, Pure, Zurb Foundation, Gumpy, Materialize. Wymienione wyżej frameworki działają podobnie jak Bootstrap, jednak cechuje je specyfikacja, czyli większe sprecyzowanie i nakreślenie kierunku realizowanego projektu.
Podsumowanie
Podsumowując Bootstrap jest bardzo przydatnym narzędziem umożliwiającym tworzenie profesjonalnie wyglądających stron internetowych. Jest dedykowany w szczególności osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z programowaniem. Dzięki szerokiej gammie komponentów możliwe jest dostosowanie szablonu do własnych preferencji. Coraz to nowsze wersje Bootstrap umożliwiają wpasowanie się w obecne standardy dla wizualnych części stron internetowych. To proste i intuicyjne narzędzie z pewnością pomoże w stworzeniu profesjonalnie prezentującej się strony www. Warto jednak pamiętać, aby nie polegać jedynie na tego typu frameworkach. W przypadku chęci rozwijania swoich umiejętności programowania niezbędna jest znajomość kodu.