jak zmnienić rozmiar zdjęcia

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

Zdarza się, że zdjęcie, które posiadamy na komputerze jest za duże pod kątem rozmiaru. Oczekując czegoś mniejszego liczymy również, że kompresja ograniczy wagę danego pliku. Programy do grafiki nie są takie łatwe w obsłudze, więc jest to oczywiste, że nie każdy będzie umiał je obsłużyć. Okazuje się jednak, że ograniczenie rozmiaru zdjęcia wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a z naszymi wskazówkami stanie się to naprawdę proste. Wystarczy jedynie zapoznać się z naszym tekstem, do czego serdecznie was zachęcamy.

Zmniejszanie zdjęcia z poziomu Windowsa jest możliwe

Pierwszym sposobem, o którym chcemy wam więcej powiedzieć, to banalny sposób, który sprawi, że w oka mgnieniu zmniejszycie rozmiar zdjęcia. Jest to naturalne, bo czasem potrzebujemy zdjęcia o konkretnych wymiarach, a mniejszy bądź większy rozmiar nam nie odpowiada. Dlatego też wystarczy wejść w domyślną aplikację jaką jest Zdjęcia Windows. Na naszych oczach ukaże się menu, a z jego prawej strony pojawi się opcja “zmień rozmiar” – wystarczy ją kliknąć. Następnie można skorzystać z proponowanych rozmiarów, które będą idealne chociażby pod wysyłanie e-maila. Gotowe rozwiązania mogą nam pomóc w wyborze jak najlepszego rozmiaru, bez zagrożenia pogorszenia jakości. Warto zaznaczyć, że jest też opcja zmieniania rozmiaru obrazu wg własnych upodobań. Niestandardowe rozmiary są jak najbardziej możliwe do zrealizowania, jednak może się to wiązać z pogorszeniem jakości.

Trzeba powiedzieć, że rozwiązanie jakim są Zdjęcia Windows to darmowa opcja i dzięki niej nie trzeba dokształcać się w kwestiach graficznych, nie trzeba prosić o pomoc doświadczonych użytkowników, tylko w oka mgnieniu możemy zmienić rozmiar zdjęcia. Wystarczy tylko poświęcić na to kilka sekund.

Zmiana rozmiaru zdjęcia z Paintem

Paint jest programem, który od razu przychodzi nam na myśl z edycją zdjęć czy tworzeniem obrazów. Jest to bardzo stary program, który jest dołączany do każdego Windowsa i nadal wiele osób z niego korzysta, chociaż trzeba powiedzieć, że nie służy on do profesjonalnej obróbki zdjęć, bo od tego są inne rozwiązania, o których powiemy później. Natomiast warto zwrócić uwagę, że Paint jest zabawką, w której możemy rysować różne rzeczy, bawić się swoimi umiejętnościami na okrągło i stale je podnosić. Daje on wiele narzędzi szczególnie dla dopiero co zaczynających zabawę ze sztuką, bo można korzystać z różnych pędzli, kształtów geometrycznych i nawet pisać teksty.

Przechodząc jednak do rozmiarów zmiany zdjęcia, jak najbardziej jest to możliwe wraz z Paintem. Edytor grafiki od Windowsa pozwala na bardzo łatwą zmianę rozmiaru poprzez wejście w narzędzia główne, gdzie od razu na naszych oczach ukaże się ikonka z dwoma ekranami – jednym na dalszym, a drugim na bliższym planie. Wystarczy w nią wejść i wpisać konkretną wartość. Co ciekawe, może ona być wyrażona w procentach, ale jak najbardziej można wpisać wskazane rozmiary, zachowując przy tym proporcjonalność obrazu.

Rozmiar można zmienić poprzez wejście w plik, potem klikając właściwości i w nowym oknie podać nowe wymiary obrazu, a dodatkowo można zmienić kolor, a jednostki dostępne to: cal, centrymetr, piksel. Tak naprawdę to od was zależy, co będziecie wykorzystywać przy zmianie obrazu, ale podpowiemy, że doświadczeni użytkownicy wiedzą, jakie powinny być wymiary zdjęcia, a mniej doświadczonym radzimy z korzystania z gotowych rozmiarów i wspieranie się współczynnikiem proporcji.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia w macOS?

Co prawda zdecydowana większość z nas korzysta z Windowsa, jednak są osoby decydujące się na komputery Apple’a. Nie chcemy wiedzieć dlaczego tak jest, natomiast są to bardzo dobre sprzęty, z których korzysta sporo osób, choć do najtańszych nie należą. Chcąc zmienić rozmiar zdjęcia w macOS trzeba zrobić podobnie jak w pierwszym punkcie naszego tekstu, czyli kliknąć dwukrotnie na zdjęcie i otworzy nam się Podgląd, który jest domyślną aplikacją na “maczki”. Teraz trzeba otworzyć zakładkę Narzędzia, a potem wejść w Dostosuj wymiary i dostosować wymiary do swoich oczekiwań. Również można wpisać swoje wymiary, natomiast pamiętajcie o opcji skalowania proporcjonalnego, które nie odbije się na jakości zdjęcia.

Zmiana zdjęcia poprzez zaawansowane programy do obróbki zdjęć

Na pewno wśród naszych czytelników nie brakuje osób, które na co dzień korzystają z zaawansowanych edytorów zdjęć. Photoshop, Corel czy chociażby GIMP nie są im obce. Trzeba jednak powiedzieć, że Photoshop daje ogromne możliwości, gdzie zmiana rozmiaru zdjęcia jest tutaj jedną z miliona opcji. To prawdziwy król wśród programów do obróbki, z którego korzystają najlepsi graficy, bo wiele osób decyduje się na sztuczną poprawę swoich zdjęć, chociażby poprzez wygładzenie zmarszczek czy wpłynięcie na ładniejszy wygląd swojego zdjęcia. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest to program płatny, którego cena zaczyna się od mniej więcej 10 euro, chociaż można zainwestować większe pieniądze, aby mieć dodatkowe benefity.

Wspomnieliśmy również o innym programie, jakim jest GIMP. To bardzo ciekawy program, który jest bezpłatny, co w porównaniu z wyżej wymienionymi aplikacjami jest sporą zaletą. Nie da się ukryć, że dla mniej zamożnych osób to duży plus, bo nie trzeba inwestować swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Jak najbardziej można w nim zmienić rozmiary zdjęcia, ale to może być dobry krok na sam początek swojej przygody z grafiką. Jeżeli połkniecie bakcyla i będzie zainteresowani czymś bardziej zaawansowanym, to Photoshop może być doskonałym krokiem.

Zmniejszony rozmiar zdjęcia w smartfonie

W dzisiejszych czasach wielu z nas nie zawsze ma dostęp do komputera czy laptopa, bo to tam najłatwiej zmienić rozmiar zdjęcia. Korzystanie z telefonu każdego dnia jest jak najbardziej oczywiste i naturalne. Robimy masę zdjęć, czy to w podróży, czy też gdy chcemy zrobić sobie zdjęcie z kimkolwiek. Czasem zdjęcia zrobione przez nas są fotografią ważnego dokumentu, więc potrzebujemy mieć to w konkretnym rozmiarze. Może się okazać, że korzystamy z formularza dostępnego na stronie internetowej, a niekoniecznie musi on uprawniać do wrzucenia każdego zdjęcia, więc konieczne może się okazać cyrklowanie.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku telefonów z systemem Android może być apka Zmniejsz zdjęcie. Służy ona do kompresji wagi pliku, zmiany rozdzielczości czy przycięcia zdjęcia. Ta ostatnia opcja czasem się nam przydaje, gdy uważamy, że obraz jest za szeroki, a może chcemy usunąć niepotrzebny detal, który psuje wrażenie zdjęcia. Jego obsługa jest banalnie prosta i jest w pełni bezpieczny, więc nie ma żadnego zagrożenia, że nasz telefon zostanie zainfekowany.

W przypadku iPhone’a również nie ma opcji wbudowanego programu, który by tę kwestię regulował. Oczywiście, przycięcie zdjęcia, czy też dopisanie pewnej treści na zdjęciu jest jak najbardziej realne – ba, nawet nowoczesne apki stają się bardzo ciekawymi programami, natomiast zewnętrzne narzędzia pomogą nam zmniejszyć zdjęcie w telefonie. Aplikacja Rozmiar obrazu działa dość podobnie jak poprzedniczka wyżej, jednak jest ona bardzo prosta i intuicyjna.

Zmniejszenie rozmiaru zdjęcia w smartfonie nie jest wcale trudne, bo podmioty starają się wypuszczać na rynek coraz to nowsze programy, a możliwość technologiczne telefonów cały czas ulegają zmianie. To właśnie dzięki temu można w bardzo szybki sposób przyciąć zdjęcie, zmniejszyć jego rozmiar i wpłynąć na nie również poprzez zmienioną formę. Można tutaj wspomnieć chociażby o narzędziach AI, które potrafią wygenerować zdjęcie tak, jakby rzeczywiście ono miało miejsce, czego dowodem było “zdjęcie” papieża Franciszka w długiej, białej kurtce, która raczej przypominała odzież dla raperów niż dla godności papieskiej.

Dlaczego warto zmieniać rozmiar zdjęcia?

Obecnie robimy masę zdjęć i ogromna ich ilość sprawia, że nasz dysk się zapycha, niezależnie od tego, czy jest to telefon czy komputer. Naturalnie, w komputerze czy laptopie mamy o wiele więcej pamięci, więc jesteśmy w stanie pomieścić tyle zdjęć, ile chcemy, jednak nie oznacza to tego, że nie mamy prawa ich usunąć. Zmiana rozmiaru zdjęcia sprawia, że zaoszczędzamy miejsce na dysku i dzięki temu mamy miejsce na nowe rzeczy, a może i nowe zdjęcia, jednak trzeba powiedzieć, że przy ogromnej ilości plików, taka zmiana bywa nużąca. Wyobraźmy sobie, jak wiele czasu musi zajmować zmienianie tysięcy zdjęć, ale w zamian mamy nowe miejsce. Jest to opcja niewątpliwie bardziej służąca smartfonom, które choć korzystają z zewnętrznej pamięci, to jednak ich objętość jest mniejsza od innych urządzeń jak komputer stacjonarny czy laptop.

Bardzo ważne jest to, aby zmieniać rozmiar zdjęcia brak braku uszczerbku na jakości. Oczywiście, można też ustawić domyślny rozmiar zdjęcia w aparacie i dzięki temu będziemy wiedzieli, że konkretny rozmiar nas nie zawiedzie. Nie zmienia to jednak faktu, że czasem będzie potrzeba wyższej rozdzielczości bądź przeciwnie – mniejszej, która będzie wymagana chociażby do wypełnienia formularza, gdy będziemy chcieli podjąć nową pracę.

Tworzenie większej ilości miejsca na dysku jest też bardzo ważne w innym przypadku – tworzenia kopii zapasowej. W telefonach tworzymy jest po to, żeby w łatwy sposób przenieść wszystko to, co jest nam najbardziej potrzebne i nie robić tego w taki sposób, aby każdy plik z osobna przerzucać za pomocą zewnętrznego dysku czy innego nośnika, ale mieć to dostępne poprzez kopię zapasową. Dlatego też zmiana rozmiaru zdjęcia będzie miała taki pozytywny skutek.

Jeżeli będzie kupowali nowy telefon i zaczniecie swoją przygodę z fotografią, to róbcie wszystko, aby wasze zdjęcia jak najmniej ważyły. Być może na początku nie będziecie się do naszych wskazówek stosowali, jednak zobaczycie, że z czasem nasze porady będą miały ogromne znaczenie i chętnie się do nich dostosujecie. Zmiana rozmiaru zdjęcia nie jest procesem czasochłonnym, tylko trzeba być w tym wszystkim regularnym, by sztucznie nie zwiększać swojej pamięci. Warto zatem pobrać następujące programy i korzystać z nich cały czas i kompresować swoje zdjęcia, bez utraty jakości.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top