W każdej branży początkująca osoba może szybko zdobyć doświadczenie zawodowe. Najważniejsze jest to, aby dobrze poznać priorytety rynku i umieć na nie odpowiedzieć. Co warto wiedzieć o pracy na stanowisku front-end developera i jakich rzeczy poleca się nauczyć, jeśli chce się otrzymać pierwszą pracę lub staż na danym stanowisku? Oto artykuł, który pomoże poznać odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.
Czy warto zostać front-end developerem? Czym się zajmuje?
Zanim przejdziemy do tego, co powinien umieć front-end developer, należy odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście jest to zawód wart czasu. Dziś coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji, tym, że zastąpi człowieka pod wieloma aspektami, a także porusza się temat związany z powolnym wymieraniem niektórych zawodów. Front-end developerzy nie muszą się tym martwić. To zawód przyszłości, a co istotne, nawet niewielka wiedza i doświadczenie w zakresie obowiązków front-end developera może pomóc uzyskać wymarzone stanowisko.
No dobrze, ale skoro tak, to czym dokładnie zajmuje się front-end developer? Zawód ten nieco się zmienia na przestrzeni lat. Jak wszyscy pracownicy z branży informatycznej wiedzą, wymaga on od osoby, by była na bieżąco z nowinkami i potrafiła odpowiadać na potrzeby rynku. Front-end developer, najprościej tłumacząc, zajmuje się spajaniem, a dokładnie łączeniem. Jest środkiem pomiędzy programistą od back-endu a grafikiem UI/UX.
Front-end developer zajmuje się głównie tą częścią strony, która widoczna jest już na pierwszy rzut oka. To przeciwieństwo specjalisty back-end. Back-end developer dba o to, by wszystko działało pod podszewką, skupia się na wewnętrznej stronie serwisu, tworząc API i pilnując poprawnego działania baz danych. W tym czasie front-end developer kontroluje wygląd strony i sposób, w jaki wyświetla się użytkownikom. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ma dużo łatwiejsze zadanie, nic bardziej mylnego. W pracy front-end developera istotna jest kontrola wszelkich tekstów, grafik, menu, przycisków, animacji i formularzy, które już niejednej osobie spędzały sen z powiek.
Jaka powinna być osoba na stanowisko front-end developera?
Nie każdy może zostać front-end developerem. To dlatego, że praca ta wymaga długich okresów skupienia, umiejętności wychodzenia z sytuacji bez stresu i z dużymi nakładami cierpliwości. Aby być dobrym front-end developerem jest potrzebne także otwarcie na zmiany, stała nauka nowych rzeczy i rozwijanie swoich umiejętności. Na przestrzeni lat do obowiązków na tym stanowisku będą dochodziły nowe funkcjonalności i to bardzo ważne, by nie rezygnować z rozwoju, który zapewnia nie tylko większe doświadczenie (a co za tym idzie, lepszą płacę), ale również bycie świetnym kandydatem do większych firm i projektów, mogących zapewnić jeszcze większe doświadczenie.
Patrząc na to, jak dużego zaangażowania wymaga stanowisko front-end developera, jest to praca przede wszystkim dla osób, które informatykę traktują jako pasję.

Od czego zaczyna front-end developer?
Front-end developer musi mieć kilka podstawowych umiejętności, które sprawiają, że może myśleć o rozpoczęciu kariery. Nie da się ukryć, jest to jedno z lepszych stanowisk, jakie może otrzymać początkujący informatyk, szukający miejsca zatrudnienia. To dlatego, że podstawową umiejętnością jest nie praktyczna wiedza, a język angielski, przynajmniej na poziomie B2 (średniozaawansowany), choć coraz częściej zwraca się uwagę na to, by poziom był bliski C1, a nawet C2. To bardzo ważne, by angielski był rozumiany płynie – przede wszystkim podczas czytania, ponieważ znaczna część materiałów nigdy nie została przetłumaczona na język polski. Ponadto większość firm z sektora średnich i dużych firm wyróżnia się działami międzynarodowymi, gdzie współpracuje się z innymi osobami mówiącymi po angielsku. Dziś w branży informatycznej język angielski to podstawa.
Kolejna bardzo ważna kwestia to języki programowania. Choć część wiedzy na ich temat nabywa się już podczas studiów, nie są one najlepszym możliwym źródłem wiedzy (dlatego, że rzadko kiedy wyczerpują temat i raczej zachęcają do rozwijania umiejętności na własną rękę, po zajęciach). Z tego powodu warto zaangażować się w czytanie książek od profesjonalistów, oglądanie filmów w internecie oraz branie udział w kursach, które często są w stanie krótko, lecz rzetelnie omówić najważniejsze zagadnienia. Skoro o tym mowa, które języki będą najważniejsze do tworzenia serwisów oraz aplikacji? HTML, CSS i JavaScript. Stopień znajomości zależy od wymagań danego stanowiska, natomiast dobrze jest znać podstawy każdego, wiedzieć, do czego są wykorzystywane, a nawet potrafić stworzyć proste i działające kody, które mogą być argumentem za zatrudnieniem Cię na danym stanowisku.
Ostatnia ważna kwestia to framework. Dobra znajomość wszelkich pakietów programistycznych jest bardzo przydatna w pracy na tym stanowisku. Każdy front-end developer wie, że frameworki oszczędzają pracę i czas poświęcany na popełnianie błędów. Dzięki dostępnym szkieletom aplikacji i stron nie trzeba pisać kodu od zupełnego zera (choć wiele znanych kinowych filmów od lat przekonuje, że to właśnie tak działa), a po prostu dodawać najważniejsze elementy. Aby doświadczenie było jak najlepsze i odpowiadało potrzebom rynku, konieczna jest znajomość Bootstrap, Backbone czy AngularJS. Często pracodawcy zawierają takie informacje w swoich ogłoszeniach. Starając się o pracę na danym stanowisku, warto przejrzeć aktualne i archiwalne oferty preferowanych firm, by wiedzieć, jakich wymagań można się spodziewać.
Tak można zdobyć wiedzę potrzebną jako front-end developer
Nie da się ukryć, że front-end developer potrzebuje czasem więcej niż podstawowa wiedza. Zwykle nie jest to materiał pozyskany na studiach. Co więcej, coraz większe grono pracodawców nie wymaga już nawet wyższego wykształcenia, które dla wielu firm jest zbyt ogólne. Informatycy hobbiści, ale też Ci, którzy ukończyli studia, mogą z powodzeniem zabrać się za wszelkiego typu kursy programistyczne, by uzupełnić braki.
Takie kursy dostępne są nawet dla dzieci i młodzieży (często już od siódmego roku życia). Pociechy warto zachęcać do uczestniczenia w zajęciach dodatkowych, a młodzież do kolonii, kursów i zajęć pozalekcyjnych mogących być szansą do nabycia wiedzy do przyszłej pracy jako programista. W takich szkołach bardzo często wykładają osoby z aktualną wiedzą, czego nie zawsze można powiedzieć o środowiskach akademickich.
Istotnym doświadczeniem jest również staż na stanowisku front-end developera. Wiele firm rekrutuje osoby bez doświadczenia, chcące nauczyć się pracy w nowych warunkach, przyzwyczaić do tempa i oczywiście – nabyć umiejętności. Co istotne, w internecie można znaleźć liczne opinie na temat danych praktyk i staży, a co za tym idzie, dowiedzieć się, czy jest po nich możliwość stałego zatrudnienia. Często osoby, które wykażą się ponadprzeciętną wiedzą lub po prostu ogromnym zaangażowaniem, otrzymują szansę pracy dla danej firmy – nawet w młodym wieku. Nie trzeba mieć dużo doświadczenia, czasem wystarczy sporo wiedzy i chęci, by zdobyć pierwsze zatrudnienie i rozpocząć swoją karierę.
Co jeszcze ważne i warte podkreślenia kolejny raz, samodzielna nauka to ogromny plus na rozmowach rekrutacyjnych. Opowiedzenie o własnych projektach, możliwość pokazania portfolio (nawet najbardziej amatorskiego i tworzonego na własne potrzeby) często jest powodem, dla którego otrzymuje się pierwszą pracę w zawodzie. Należy mieć to na uwadze i nie wstydzić się żadnych, nawet najdawniejszych projektów, które mogą okazać się ogromnym wyróżnikiem podczas rekrutacji.
Co zawrzeć w portfolio? Te rzeczy naprawdę mają znaczenie
W pracy front-end developera ważny jest otwarty umysł, dlatego w portfolio powinno znaleźć się wszystko, co świadczy, że taki właśnie posiadasz i potrafisz używać go w praktyce. W portfolio niech znajdą się wszelkie hobbystyczne projekty, od autorskich stron i aplikacji tworzonych w ramach zabawy czy treningów, niezależnie od tematyki – jeśli będą związane z pasją, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały wykonane z zaangażowaniem, a co za tym idzie, dokładnie. Ponadto w takiej sytuacji chętniej o nich opowie się podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na umiejętności
Ogromny rozwój branży HR, a także spojrzenie na rynek pracownika, jako coraz trudniejszy (niż demograficzny sprawia, że coraz trudniej o pracowników z doświadczeniem i firmy muszą konkurować, by pozyskać zaangażowane osoby z umiejętnościami) sprawia, że patrzy się już nie tylko na doświadczenie, ale również cechy charakteru. Zapytany lub zapytana o mocne cechy, warto podkreślić (zgodnie z prawdą), jeśli ma się choć niektóre z tych wymienionych poniżej:
- chęć rozwoju i śledzenie nowinek technicznych (pasja do szukania nowości na rynku i dociekliwość to ogromna zaleta w branży);
- łączenie logiki z kreatywnością, które jest bardzo ważne, by radzić sobie nawet z nieznanymi dotąd problemami;
- organizacja pracy na najwyższym poziomie i umiejętność podejmowania się kilku zadań jednocześnie;
- nauka na błędach i dociekanie do prawdy, dzięki czemu uda się zapobiec problemom w przyszłości.
Czy front-end developer dobrze zarabia? Informacje na temat zatrudnienia
Najnowsze statystyki jasno wskazują, że pracownicy na stanowisku front-end developerów mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie około 8000 złotych netto dla wszystkich poziomów doświadczenia (gdzie więcej mogą zarobić seniorzy, a mniej juniorzy – w tej ostatniej grupie średnie wynagrodzenie wynosi 5250 złotych netto). Warto zauważyć, że wynagrodzenie zależy również od rodzaju umowy (w branży informatycznej coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są np. umowy B2B).
Co powinien umieć początkujący front-end developer? Podsumowanie
Początkujący front-end developer to osoba, która powinna wyróżniać się szeregiem umiejętności interpersonalnych oraz ukończyć podstawowe kursy. Powinna jednak przede wszystkim lubić natłok zadań, drążenie tematu i stałe poszerzanie wiedzy. Z takimi umiejętnościami można być pewnym sukcesu w tej szalenie interesującej dziedzinie informatyki.