Ada Lovelace – kim była pierwsza programistka?

Nazwisko Ady Lovelace może dla wielu osób brzmieć bardzo enigmatycznie. Mało kto niezwiązany z branżą IT zdaje sobie sprawę z tego, kim ona właściwie była. Tymczasem okazuje się, że jej osiągnięcia są naprawdę godne uwagi. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej wyjątkowej kobiety. Nie bez powodu bywa ona przecież określana mianem pierwszej programistki. 

Ada Lovelace – skąd pochodziła?

Ada Lovelace, a właściwie Augusta Ada King, hrabina Lovelace urodziła się 10 grudnia 1815 roku w Londynie. Była jedynym dzieckiem lorda Byrona z prawego łoża. Jej matką była Anne Isabella Milbanke. Co ciekawe, swoje imię Augusta Ada Lovelace zawdzięcza siostrze swojego ojca, Auguście Leigh. Warto zaznaczyć, że nie obeszło się bez skandalu. Ojciec Ady wcale nie chciał ożenić się z jej matką i zrobił to tylko i wyłącznie po to, aby uniknąć skandalu. Małżeństwo szybko się jednak rozpadło i po zawarciu umowy o separacji para rozeszła się. Augusta Ada Lovelace przejęła pełną opiekę nad córką, gdyż lord Byron opuścił Anglię. W 1824 roku zginął podczas wojny mającej na celu wyzwolenie Grecji. 

Najważniejsze fakty z życia prywatnego Ady Lovelace

Augusta Ada King od najmłodszych lat zdradzała zainteresowanie poezją i sztuką. Pragmatyczna matka starała się jednak za wszelką cenę zniechęcić ją do sztuk pięknych. Uważała bowiem, że fascynacja poezją zgubiła ojca Ady, lorda Byrona. Mimo to, Ada Lovelace nie porzuciła całkiem swoich zainteresowań. Nie przeszkodziło jej to jednak w rozwijaniu umiejętności matematycznych. Matematyka była bowiem jej drugą wielką miłością. Wśród nauczycieli Ady znajdowali się między innymi doktor William King, Mary Somerville oraz Augustus De Morgan. Warto zaznaczyć, że ostatni z wymienionych był jednym z najwybitniejszych matematyków i fizyków angielskich. 

Ada Lovelace poślubiła Williama Kinga, który był ósmym baronem Ockham. Parę łączyły wspólne pasje oraz dzieci. Hrabina Lovelace urodziła ich troje. Prywatnie przyjaźniła się z Mary Somerville, jedną z wybitniejszych naukowczyń XIX wieku, a także z Davidem Brewsterem oraz z Michaelem Faradayem. Augusta Ada King była również zafascynowana osobą Charlesa Babbage’a. Poznała go właśnie przez jedną ze swoich najbliższych przyjaciółek, Mary Somerville. 

Osobliwe relacje Ady Lovelace z matką 

Jak już zaznaczono wyżej, matce pierwszej programistki, Anne Isabelli nie podobała się ani jej fascynacja ojcem, ani też poezją. Chciała za wszelką cenę ustrzec córkę przed błędami człowieka, z którym kiedyś była związana. Dlatego też, matka hrabiny Lovelace zadbała o to, aby jej córka otrzymała wszechstronne wykształcenie. W odróżnieniu od wielu młodych arystokratek, Augusta Ada była od najmłodszych lat uczona nauk ścisłych. Dzięki temu, mogła poszczycić się nie tylko znajomością literatury czy muzyki, ale również fizyki czy matematyki. To bez wątpienia pozwalało wyróżnić się młodziutkiej hrabinie w gronie swoich rówieśnic. Warto także nadmienić, że matka Ady Lovelace uchodziła za wyjątkowo surową. Wychowywała swoją córkę dość twardą ręką, ingerując nawet w jej kontakty z innymi ludźmi, w tym z wieloma przyjaciółmi. Matka hrabiny była także osobą bardzo głęboko wierzącą. Wiara odcisnęła piętno nie tylko na jej życiu, ale i na życiu jej córki. Anna Isabella wielokrotnie nakłaniała ją do praktyk religijnych, co było szczególnie widoczne pod koniec życia programistki. Pragnęła dla córki zupełnie innego losu niż los jej ojca. Bała się, że podąży jego drogą, odwróci się od Boga i zwróci w stronę skandali. Ada jako dziecko była bardzo chorowita. Cierpiała na wiele infekcji, a niektóre z nich ciągnęły się miesiącami. Co dość osobliwe, matka Ady obwiniała o choroby ojca Ady, lorda Byrona. 

Kim był mentor młodej hrabiny?

Ada Lovelace, jako arystokratka obracająca się w wyższych sferach nierzadko miała okazję uczestniczyć w balach i różnego rodzaju przyjęciach. Nie dziwi zatem fakt, iż spotykała na nich wielu mniej i bardziej interesujących ludzi. Jednym z tych, który wzbudził jej szczególny podziw był pewien matematyk i wynalazca Chalres Babbage. Jak się okazuje, nie posiadał on ani wielkiego majątku, ani też jakichś szczególnie interesujących znajomości. Mężczyzna opowiedział Adzie o maszynie, którą pragnie skonstruować, a młodziutka hrabina chciała wiedzieć jak najwięcej tym zamyśle. 

Młoda arystokratka spędziła większość przyjęcia na rozmowie o matematycznej maszynie, która miała wykonywać skomplikowane obliczenia. Z czasem, fascynacja Ady Lovelace pogłębiała się, a sama hrabina bywała częstym gościem w domu swojego mentora. Charles Babbage nazwał ją nawet swoją Czarodziejką Liczb. Wydawać by się mogło, że mąż Ady będzie zazdrosny o nowego przyjaciela swojej żony. Rzeczywistość była ponoć zupełnie inna. Małżonek hrabiny pragnął, aby jego ukochana rozwijała swoje zainteresowania i pasje. Dopingował ją w tym i wspierał, dlatego bez przeszkód mogła spotykać się ze swoim mentorem i dywagować na temat matematyki, mechaniki oraz fizyki. Co ciekawe, Charles Babbage wielokrotnie zachęcał Adę Lovelace do tego, aby opublikowała artykuł, gdyż dysponowała naprawdę imponującą wiedzą. W czasach, gdy żyła hrabina, na kobiety zajmujące się nauką spoglądano jednak w niezbyt przychylny sposób. Być może zatem młoda arystokratka bała się tego, że nie zostanie potraktowana poważnie przez środowisko naukowe. Ciężko dzisiaj dywagować na ten temat, ale wydaje się to dość prawdopodobne. 

Jakie relacje łączyły hrabinę z jej mężem?

Małżeństwo Ady Lovelace uchodziło za udane, co dziwiło niektóre osoby. Wiele z nich spodziewało się bowiem tego, że kobieta będzie temperamentna i kłótliwa, podobnie jak jej ojciec lord Byron. Adę z mężem łączyło stabilne uczucie, a mężczyzna wyjątkowo mocno wspierał kobietę w dążeniu do celu. Hrabina lubiła jednak hazard, co z kolei dość często krytykował William. Wydaje się jednak, że skłonności hrabiny nie wywierały większego wpływu na codzienne życie w małżeństwie. 

Czym zajmowała się Ada Lovelace?

Zainteresowania Ady Lovelace doprowadziły nie tylko do tego, że została poetką, ale przede wszystkim do tego, że stała się wybitną matematyczką. Warto zaznaczyć, że hrabina uważała, że intuicja i wiedza naukowa, poparta badaniami nie wykluczają się. Została autorką wielu notatek, między innymi tłumaczeń artykułu o maszynie analitycznej wspomnianego już Charlesa Babbage’a. Warto jednak zaznaczyć, że notatki hrabiny Lovelace były dłuższe od pierwotnego artykułu. 

Największe osiągnięcia Ady Lovelace

Największym osiągnięciem pierwszej programistki Ady Lovelace było stworzenie diagramu, który do dziś uważa się za pierwszy program komputerowy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że hrabina opisała algorytm do obliczenia liczb Bernoulliego. Co ciekawe, w latach 50 XX wieku notatki Ady Lovelace opublikowano po raz kolejny. Nie każdy zgadza się jednak z tym, że diagram faktycznie był pierwszym programem komputerowym. Ponadto, niektórzy uważają że Adzie przypisano osiągnięcia jej mentora. Wydaje się jednak, że obiektywnie należy przyznać, że kobieta w wyjątkowy sposób podchodziła do spraw naukowych. Poświęciła zdecydowaną większość swojego życia matematyce, a kto wie, co jeszcze udałoby się jej osiągnąć, gdyby nie jej nagła śmierć. Niektórzy twierdzą, że być może Adzie udałoby się wcielić teorię w praktykę i doprowadzić do powstania maszyny, na której tak bardzo jej zależało. 

Jak umarła Ada Lovelace?

Hrabina Lovelace zmarła bardzo młodo, bo w wieku zaledwie 36 lat. Przyczyną jej śmierci był rak macicy, na którego chorowała. Przypuszcza się, że do dość szybkiego zgonu Ady Lovelace przyczyniła się nieudana terapia, polegająca na upuszczaniu krwi. Kobieta miała również cierpieć na inne dolegliwości, które pogarszały rokowanie. Warto zaznaczyć, że ostatnie miesiące swojego życia pierwsza programistka spędziła bardzo samotnie. Matka znacząco ograniczała jej bowiem kontakty z przyjaciółmi. Co dość intrygujące, ale i bardzo smutne, kobieta została opuszczona także przez męża. Ponoć przyczyną rozstania miało być wyjawienie przez Adę jakiegoś sekretu. Niemniej jednak, nie ma na to jednoznacznych dowodów i nie wiadomo, co takiego przekazała Ada Lovelace swojemu małżonkowi. Pod koniec życia Ady, jej wyjątkowo religijna matka postarała się o to, aby jej córka powróciła do praktyk religijnych. Bardzo zależało jej bowiem na tym, aby umarła pogodzona z Bogiem. Augusta Ada King bardzo kochała swojego ojca lorda Byrona i była z nim szczerze zafascynowana. Dlatego też, zgodnie ze swoim życzeniem hrabina została pochowana obok niego w Kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Hucknall, w hrabstwie Nottingham. Wydaje się zatem, że córka wybaczyła ojcu to, że zrezygnował zarówno ze związku z jej matką, jak i z wychowywania jej. Można zatem dość jednoznacznie stwierdzić, że wysiłki matki Ady Lovelace, której zależało na tym, aby Ada nienawidziła swojego ojca spełzły na niczym. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pierwszej programistki?

Postać Augusty Ady King wzbudzała i do dziś wzbudza wiele emocji. Raczej nie dziwi więc fakt, że z hrabiną związanych jest całkiem sporo różnych ciekawostek. Warto zaznaczyć, że życiem i działalnością Ady inspirowanych jest wiele postaci w sztukach. Mowa tu między innymi o sztuce Toma Stopparda “Arkadia”. W tym spektaklu na postaci hrabiny wzorowana była postać Thomasiny Coverly. Kolejną ciekawostką na temat pierwszej programistki jest to, iż jej imieniem nazwano język programowania. Dokonał tego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dnia 10 grudnia 1980 roku. Intrygujące dla wielu osób może być również to, że ojciec Ady lord Byron zmarł w wieku 36 lat, podobnie jak darząca go ogromnym uczuciem córka. Kolejną interesującą ciekawostką o życiu Ady może być to, że dwójka jej dzieci nosiła imiona po jej rodzicach, a więc nazywały się Anna Isabella oraz Byron. Trzecie dziecko nazwano zaś Ralph Gordon. Wydaje się zatem, że hrabina Lovelace miała większy wpływ na to jak będzie nazywało się jej potomstwo niż jej mąż. Być może jednak, wspólnie porozumieli się w kwestii wyboru imion dla swoich pociech. 

Komentarz

Scroll to Top