Chcąc stworzyć własną stronę internetową lub dowolną aplikację, z całą pewnością będziemy musieli posłużyć się zbiorem ikon potrzebnych nam w trakcie tworzenia rozmaitych przycisków. Żeby całość dobrze się komponowała, ikony te powinny współgrać stylistycznie, za co odpowiadać będą takie rzeczy jak ich kolorystyka, kształty, rozmiary i tym podobne rzeczy. Uzyskanie odpowiedniego poziomu spójności będzie miało znaczący wpływ na odbiór ostatecznego wrażenia wizualnego danego przedsięwzięcia, bo jak wiadomo nie od dziś, diabeł tkwi w szczegółach. Tworzenie od podstaw każdej z nich byłoby kolosalną utratą czasu, a końcowy efekt prawdopodobnie nie byłby tak zadowalający, jak w przypadku skorzystania z dzieł twórców bardziej doświadczonych w tej dziedzinie. Szukanie pojedynczych ikon również wydaje się dość czasochłonne, a znalezienie takich, które będą pasować do siebie nawzajem może okazać się trudne do zrealizowania. Jak się okazuje, istnieje miejsce, w którym będziemy mogli odszukać to, na czym nam zależy, a dodatkowo dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.
Czym jest Flaticon?
W największym skrócie narzędzie Flaticon jest to dostępna online darmowa baza ikon, które zostały stworzone w płaskim stylu. Od pewnego czasu można zaobserwować stale rosnącą popularność stylu flat, który wykorzystywany jest przy tworzeniu różnorakich ikon, a co za tym idzie proces wypierania ze stron internetowych lub rozmaitych aplikacji, trójwymiarowych grafik przez ich, bardziej modne w ostatnim czasie, płaskie odpowiedniki. Ciągle powiększająca się liczba ponad 10 milionów dostępnych ikon, które można posortować na odrębne pakiety tematyczne lub interesujące nas style, stanowi o tym, że znalezienie odpowiedniego dla nas rozwiązania nie będzie stanowiło żadnej trudności. Realizację tego zadania ułatwia również zastosowany intuicyjny interfejs użytkownika, który nie powinien przysporzyć żadnych problemów, jakiejkolwiek z osób poszukujących właściwej grafiki, bez względu na stopień jej zaawansowania w posługiwaniu się tego typu narzędziami.

Jak znaleźć interesującą nas ikonę?
Pierwszym ze sposobów, aby wyświetlić ikony, pomiędzy którym będziemy mogli wyszukać tę spełniającą nasze oczekiwania, jest wpisanie w okienku wyszukiwarki konkretnego zapytania. Niestety nie jest dostępna polska wersja językowa, więc treść zapytania najlepiej sformułować w języku angielskim lub innym z dostępnych, czyli: hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, francuskim, koreańskim lub rosyjskim. Przydatna może się okazać również opcja autouzupełniania, która podczas wpisywania zapytania, wyświetla inne sekwencje zawierające wprowadzoną treść, co może stać się dodatkowym źródłem inspiracji. Kolejnym ze sposobów jest wyszukiwanie pośród pakietów tematycznych, których dostępnych jest blisko ćwierć miliona, a posortować je można zarówno pod względem popularności, jak i daty dodania. Dzięki dostępnym filtrom wyszukiwania można sprecyzować czy interesują nas ikony czarne, kolorowe czy te wypełnione gradientem. Mamy również możliwość określenia formy, a mianowicie czy ma to być jedynie obramowanie, wypełniony kształt, kolor liniowy lub ręcznie rysowane.
W jaki sposób dostosować wybraną ikonę do własnych potrzeb?
Jeżeli chcemy dostosować wybraną ikonę w taki sposób, aby spełniała nasze wymagania, mamy taką możliwość za pomocą edytora dostępnego dla zalogowanych użytkowników. Jedną z opcji dostępnych w tym edytorze jest zmiana koloru ikony na dowolny inny wraz z ustaleniem jego konkretnego odcienia. Mamy tutaj również możliwość dowolnego powiększenia lub pomniejszenia ikony do interesującego nas rozmiaru, jej przesunięcia, obrotu albo lustrzanego odbicia poziomego lub pionowego. Kolejną opcją jest wybór kształtu tła ikony wraz z jego rozmiarem i kolorem oraz odcieniem. Dla niektórych ikon istnieje również możliwość określenia szerokości kreski, która ją tworzy. Dodatkowo możemy cofnąć wykonane kroki podczas edycji lub ponowić te, które cofnęliśmy albo całkowicie zresetować ikonę do jej pierwotnego stanu. Kiedy za pomocą edytora uzyskamy już satysfakcjonujący nas efekt, możemy przystąpić do pobierania ikony, określając interesujący nas rozmiar.
Flaticon to również animowane ikony, naklejki lub ikony interfejsu
Dzięki Flaticon zyskujemy dostęp nie tylko do ikon, ale również do naklejek, które zostały utworzone dla stron internetowych oraz aplikacji. Dostępnych jest tutaj 63 tysiące naklejek, które również posortowane są na pakiety tematyczne. Znajdziemy tu również ponad 17 tysięcy ikon interfejsu, podczas wyszukiwania których możemy filtrować te rysowane linią cienką, normalną lub pogrubioną albo te, które są całkowicie wypełnione. Inną z możliwości filtrowania jest określenie czy narożniki mają być proste, czy zaokrąglone. Dostępnych jest także ponad 8,5 tysiąca animowanych ikon wysokiej jakości, do których edytowania potrzebna jest najnowsza wersja Adobe After Effects. Jeżeli będziemy chcieli poddać procesowi edycji naklejki albo ikony interfejsu, mamy taką możliwość za pomocą edytora dostępnego dla zalogowanych użytkowników i korzystamy z niego w sposób analogiczny jak dla zwykłych ikon.
Uzyskaj dostępność ikon dla prezentacji oraz dokumentów Google
Istnieje również możliwość skorzystania z ikon dostępnych we Flaticon w obszarze roboczym Google. Chcąc zyskać dostęp do ponad 10 milionów ikon, które można dostosować do własnych potrzeb, by wykorzystywać je w prezentacjach albo dokumentach Google, w pierwszej kolejności musimy zainstalować wtyczkę z Google Workspace Marketplace. Kolejnym krokiem jest jej uruchomienie, po czym można rozpocząć wyszukiwanie, edytowanie i wstawianie odpowiednich ikon do własnych prezentacji oraz dokumentów. Dzięki mnogości występujących ikon, znalezienie tej właściwej i umieszczenie jej w swoim dokumencie za pomocą jednego kliknięcia jest bardzo przydatną funkcją. Możliwość wyszukania ikon o podobnym stylu sprawi, że zachowanie spójności całego projektu nie będzie stanowiła większej trudności. W przypadku gdy potrzebna będzie zmiana rozmiaru bądź koloru danej ikony w celu dopasowania do reszty projektu, możemy bez żadnego problemu dokonać tego bezpośrednio w samym dokumencie.
Skorzystaj z narzędzia API Flaticon
Flaticon API umożliwia pobieranie ponad 10 milionów dostępnych ikon w formatach PNG, SVG, EPS oraz PSD. Występują one w 50 różnych stylach oraz są opisane przez ponad 90 tysięcy słów kluczowych, co w połączeniu z łatwością dokonywania zmian kolorów monochromatycznych ikon sprawia, że znalezienie tych odpowiednich staje się prostszym zadaniem. Wszystko to sprawia, że umieszczenie ikon, które odpowiadać będą naszej wizji tworzonej strony lub aplikacji, nie będzie stanowić większej trudności, a uzyskanie ostatecznego rezultatu spełniającego nasze wymagania będzie łatwiejsze do osiągnięcia.
Co zyskujemy dzięki abonamentowi Premium?
Istnieje możliwość skorzystania z wersji Premium Flaticon, która dostępna jest w kwocie 43.20 PLN na miesiąc albo przy zakupie rocznego abonamentu 31.88 PLN na miesiąc. Dzięki wersji Premium możliwe jest pobieranie ikon oraz naklejek nie tylko w formacie PNG, ale również SVG, EPS, PSD oraz BASE64. Znika również konieczność informowania o tym, kto jest autorem danej grafiki, a także wzrasta dzienny limit ilości pobranych ikon do 2000. Dla darmowego konta możemy zgromadzić jedynie 3 kolekcje, a w każdej z nich jedynie do 50 ikon, podczas gdy konto Premium ma możliwość zgromadzenie nielimitowanej ilości kolekcji do 256 sztuk ikon w każdej z nich. Zyskujemy też możliwości nielimitowanego używania edytora oraz priorytet przy wsparciu i brak reklam. W przypadku gdy nie będziemy zadowoleni z usług, w ciągu 30 dni od daty zakupu możemy ubiegać się o zwrot kosztów pod warunkiem, że nie pobraliśmy żadnej ikony.

Czy można stać się współpracownikiem Flaticon?
Tak, istnieje możliwość, aby stać się współpracownikiem Flaticon. Żeby tego dokonać, w pierwszej kolejności należy zarejestrować swoje konto współpracownika. W kolejnym kroku należy wysłać pakiet składający się z co najmniej 20 ikon o dowolnej tematyce. Istnieje możliwość wysłania do 6 pakietów, które można dodać w ciągu 40 dni od momentu założenia konta współpracownika. Jeżeli w ciągu tego czasu nic nie zostanie wysłane, konto zostanie tymczasowo zablokowane, ale w przypadku chęci ponownego zalogowania się istnieje możliwość jego reaktywowania. Natomiast gdy dojdzie do opublikowania pierwszego pakietu, nie ma żadnego ograniczenia czasowego na przesłanie kolejnego. W przypadku kiedy 6 pierwszych pakietów nie znajdzie uznania w oczach zespołu sprawdzającego, prośba o dołączenie jako współpracownik będzie odrzucona, konto współpracownika zostanie zablokowane oraz zniknie możliwość przesyłania kolejnych pakietów. Dlatego, jeżeli zależy nam, żeby zostać współpracownikiem Flaticon, należy dołożyć wszelkich starań, aby testowe pakiety były jak najwyższej jakości, bo tylko w ten sposób możemy zwiększyć swoje szanse na rozpoczęcie płatnej współpracy.
Dzięki Flaticon znajdziesz to czego szukasz
Jak widać po ogromnej ilości zgromadzonych w tym narzędziu ikon w połączonej z możliwością ich edytowania, nawet najbardziej wymagający powinni znaleźć tutaj satysfakcjonujące ich rozwiązania i bez problemu dostosować je do własnych projektów. Sortowanie na tematyczne paczki oraz możliwość wyszukiwania za pomocą filtrów i słów kluczowych ułatwia wyszukanie pośród tak dużej liczby grafik właśnie tych, które będą dla nas interesujące do zastosowania lub dalszej obróbki. Ta z kolei staje się łatwiejsza dzięki wbudowanemu edytorowi, który jest dostępny dla zalogowanych użytkowników. Mnogość występujących stylów, a także dostępne naklejki czy ikony interfejsu lub animowane powinny sprostać różnym gustom, a możliwość zastosowania wtyczki Google lub narzędzia API Flaticon znacznie ułatwi pracę wykonywaną za pomocą tego narzędzia. Przyglądając się temu, jak wygląda niełatwy do przejścia proces pozyskiwania nowych współpracowników tworzących ikony dla Flaticon, wysoka jakość oferowana przez to narzędzie staje się łatwiejsza do zrozumienia.