Ławy czy płyty fundamentowe? Przeczytaj, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Ławy czy płyty fundamentowe? Przeczytaj, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Płyty fundamentowe – lepsze od tradycyjnych fundamentów?

Tytułowe pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które przymierzają się do budowy domu (i nie tylko). Płyta fundamentowa przynosi szereg korzyści, ale nie jest rozwiązaniem najtańszym i odpowiednim na każdej działce. Przekonaj się, dlaczego tak trudno o jednoznaczną odpowiedź!

  • Dobrze wykonana płyta fundamentowa zabezpieczy przed utratą ciepła, wilgocią z gruntu, a także osłoni instalacje elektryczne czy kanalizację.
  • Ławy z reguły są tańsze, wykorzystują szerzej rozpowszechnione metody pracy i dobrze sprawdzają się przy dużych spadkach terenu.
  • Wybór między płytą i ławą fundamentową zależy m.in. od charakterystyki gruntu oraz budżetu.

W budownictwie energooszczędnym płyty fundamentowe są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Mniej uciekającego ciepła to niższe rachunki za ogrzewanie i energię. Niższe koszty późniejszej eksploatacji przynoszą wymierne oszczędności. Pod warunkiem zastosowania wysokiej jakości materiałów oraz wykonania prac w sposób staranny, w pełni profesjonalny.

Najważniejsze zalety płyt fundamentowych. Świetna izolacja termiczna to dopiero początek

Przy projektowaniu płyt fundamentowych trzeba uwzględnić parametry podłoża. W zakresie niezbędnych prac ziemnych zwykle znajduje się wykonanie zabezpieczenia przeciwko przemarzaniu, w niektórych przypadkach niezbędna okazuje się wymiana gruntu. Włożony wysiłek i fundusze przekładają się m.in. na równiejsze rozłożenie ciężaru budynku i stabilne osiadanie konstrukcji. Eksperci z firmy PB House wskazują również na:

  • oszczędność czasu;
  • dobrą ochronę przed przenikaniem wilgoci z gruntu;
  • szerokie, uniwersalne zastosowanie.

Niezwykle istotnym etapem jest zbrojenie płyty fundamentowej. Wzmocnienie zwykle wykonuje się po rozłożeniu instalacji, ułożeniu poziomej izolacji termicznej i przepustach. Stosuje się siatki zbrojeniowe z prętów stalowych lub zbrojenie rozproszone, w mieszance betonowej. Do końca pozostaje m.in. ogrzewanie podłogowe, wyrównanie powierzchni płyty, zabezpieczenie przepustów i prace wykończeniowe.

Płyty czy tradycyjne ławy fundamentowe? Krótkie porównanie

Typowa konstrukcja budynku zwykle daje większą elastyczność we wprowadzaniu zmian do projektu, choć realizacja trwa dłużej. Generuje też niższe koszty, choć za cenę gorszych parametrów technicznych. W przypadku tradycyjnego fundamentu częstszym problemem są tzw. mostki termiczne.

Płytę fundamentową poleca się przy wysokim poziomie wód gruntowych, niższej nośności podłoża oraz budynkach wielokondygnacyjnych. Z kolei fundamenty tradycyjne często okazują się bardziej rozsądne i opłacalne na pofałdowanym terenie. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady – wiele zależy od warunków panujących w konkretnym miejscu. Warto zawczasu zasięgnąć opinii rzetelnych ekspertów.

Komentarz

Scroll to Top