Czujesz, że joga dla Ciebie staje się więcej niż pasją? To naturalna kolej rzeczy – dla osób, które dostrzegą korzyści z regularnej praktyki, joga zaczyna być po prostu stylem życia. Można na tym poprzestać i nadal wykonywać swój zawód, ciesząc się szczęściem płynącym z integracji ciała, umysłu i ducha, jakie daje joga. Można jednak iść o krok dalej i to właśnie z jogi uczyń sposób na utrzymanie, a przy tym przyczynić się do odmiany życia wielu innych osób. W tym celu trzeba zostać nauczycielem jogi. Jaka drogę obrać?
Do trzeba już umieć, aby rozpocząć kurs?
Joga to praktyka dla każdego – nie ma tutaj znaczenia ani wiek, ani kondycja fizyczna. Jeżeli jednak chcesz nauczać innych, musisz osiągnąć odpowiedni poziom we wszystkich elementach, które składają się na filozofię jogi.
Nie znaczy to jednak, że kursy nauczycielskie przeznaczone są tylko dla tych, którzy już osiągnęli perfekcję – w trakcie takiego szkolenia udoskonalisz swoją technikę wykonywania asan, kontrolowania oddechu i medytowania. Dowiesz się znacznie więcej o mudrach, mantrach i krijach. Kurs nauczycielski jogi jest zatem odpowiedni dla osób zaawansowanych, ale nie tylko dla mistrzów.
Gdzie szukać kursu jogi dla nauczycieli?
Znalezienie szkoły jogi nie jest już wyzwaniem, nawet w mniejszych miejscowościach. Kursy nauczycielskie nadal jednak nie są aż tak popularne, choć coraz więcej osób wybiera taką właśnie ścieżkę kariery. Najlepszym narzędziem pozostaje zatem internet.
Masz do wyboru kursy stacjonarne oraz online, przy czym te ostatnie – o ile są naprawdę dobre – również zakładają kilka spotkań twarzą w twarz, w grupie. Musisz w końcu poprowadzić cykl zajęć, aby zdobyć niezbędne doświadczenie. Tego właśnie rodzaju kursy dostępne są na stronie https://agabera.com/ – wygodna platforma szkoleniowa jest dostępna w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Możesz uczyć się z dostarczonych materiałów i korzystać z bogatej bazy wiedzy, ale poza teorią będziesz także uczestniczyć w spotkaniach stacjonarnych, które najlepiej przygotują Cię do prowadzenia zajęć.
Wybierając szkołę jogi stacjonarną kierujemy się najczęściej bliskością od miejsca zamieszkania. To dosyć logiczne – nie chcemy tracić czasu na dojazdy. Przed dołączeniem do kursu najlepiej jest jednak sprawdzić opinie o danym podmiocie. Przeczytaj, czy uczestnicy poprzednich edycji kursu są zadowoleni z efektów i czy rzeczywiście prowadzą dziś własne zajęcia.
Czy aby zostać nauczycielem jogi muszę zdać jakiś egzamin?
Podobnie jak w przypadku innych dziedzin, także kompetencje nauczyciela jogi potwierdzane są egzaminami. To zrozumiałe – przecież i Ty chcesz, aby uczące Cię osoby były specjalistami w swojej dziedzinie.
W zależności od konkretnej szkoły, egzamin może jednak wyglądać bardzo różnie. Najczęściej będzie on się składał z części teoretycznej (np. test) oraz praktycznej (np. poprowadzenie własnych zajęć). Dodatkowo dobre szkoły jogi wymagają od swoich uczniów udokumentowania regularnej praktyki, prowadzenia dzienniczka jogi czy wykonywania innych zadań domowych, stanowiących podstawę dopuszczenia do egzaminu.
Nie obawiaj się – ze względu na swoją specyfikę, egzamin potrzebny do zdobycia certyfikatu nauczyciela jogi nie jest tak stresujący, jak inne egzaminy, do których przywykliśmy w życiu.
Co można robić po ukończeniu nauczycielskiego kursu jogi?
Tak naprawdę to, co zrobisz ze zdobytą wiedzą i doświadczeniem, zależy wyłącznie od Ciebie. Większość osób kończących kurs nauczycielski poszukuje posady instruktora jogi w pobliskich szkołach stacjonarnych. To dobry sposób na dalsze zdobywanie doświadczenia.
Ci, którzy myślą o własnym biznesie, celują jednak w założenie swojej szkoły. Zapotrzebowanie na tego typu podmioty nadal rośnie, ponieważ coraz więcej osób dostrzega sens starożytnej wschodniej praktyki i jej pozytywny wpływ na życie. Popularnością cieszą się także kursy online – uczestnik nie musi martwić się o czas i koszt dojazdu a praktykę odbywa w stałej łączności z grupą, ale jednocześnie w zacisznej, bezpiecznej przestrzeni swojego domu a nawet na łonie natury.
Tak naprawdę nie musisz jednak wybierać żadnej z tych dróg a zdobytą wiedzę wykorzystać do dalszego udoskonalania własnej praktyki lub do wprowadzania w świat jogi swoich najbliższych.
Wykwalifikowany nauczyciel jogi nie będzie narzekał na brak ofert pracy. Zdobyta wiedza umożliwi także wzbogacenie własnej praktyki i jeszcze bardziej efektywne prowadzenie harmonijnego, zdrowego, jogicznego stylu życia.