Budowa hali magazynowej jest wieloetapowym procesem, który wymaga precyzyjnego zaplanowania. Kluczowe znaczenie ma zgodność z wszystkimi przepisami. Na rynku niemieckim obowiązują specyficzne normy i zasady prawa budowlanego, które dotyczą chociażby wytycznych w zakresie efektywności energetycznej czy ochrony przeciwpożarowej. Inwestorzy muszą też mieć na uwadze ścisłe standardy jakościowe i środowiskowe, co przekłada się na konieczność doboru odpowiednich materiałów oraz dużą precyzję w realizacji procesu budowlanego.
Właściwie zaplanowany projekt hali magazynowej
Podstawę w opracowaniu projektu hali magazynowej ma dokładana analiza potrzeb inwestora, a także wymogów prawnych. W dużej mierze wynika to ze zróżnicowanych zastosowań konstrukcji tego typu, a także specyfiki poszczególnych branż. Czynniki te wpływają na szereg parametrów, takich jak chociażby nośność, wysokość czy rozpiętość przęseł. Hala magazynowa musi być opracowana zgodnie z europejskimi normami konstrukcyjnymi dla obiektów stalowych, takimi jak DIN EN 1993. Nie bez znaczenia pozostają przepisy budowlane Landesbauordnung czy wymogi w zakresie efektywności energetycznej, czyli Gebäudeenergiegesetz. Do tego dochodzą normy związane z bezpieczeństwem pożarowym. Projekt musi tez powstać w oparciu o analizę getechniczną zgodnie z DIN 4020, aby dobrać właściwy rodzaj fundamentów. W Niemczech szczególną uwagę zwraca się na stabilność i trwałość konstrukcji, dlatego konieczne jest spełnienie wysokich standardów wytrzymałościowych.
Przygotowanie terenu budowy oraz fundamentów
W przypadku obiektów takich, jak hala magazynowa budowa zawsze powinna rozpocząć się od stosowanych prac ziemnych. Pod tym względem należy mieć na uwadze zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony gruntów, gospodarki wodnej oraz zabezpieczenia wykopów. Kluczowe znaczenie w procesie budowlanym ma zapewnienie właściwej jakości fundamentów. Konstrukcja musi przystosowana zgodnie z wymaganiami w zakresie odporności na obciążenie śniegiem i wiatrem, a także inne czynniki środowiskowe. Do zadań wykonawców należy precyzyjne przygotowanie podłoża, ponieważ znacząco wpływa to na bezpieczeństwo i efektywność późniejszego procesu montażu hali magazynowej.
Bezpieczne prace montażowe i efektywna kontrola jakości
Proces montażu hali magazynowej musi zawsze odbywać się z zachowaniem przepisów BHP, a także podlegać ścisłej kontroli jakościowej. Prace instalacyjne rozpoczynają się od ustawienia głównych ram nośnych, po czym następuje mocowanie ścian obiektu oraz finalnie dachu. Montaż hali magazynowej zawsze musi przebiegać pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów. W Niemczech obowiązkowe jest prowadzenie dziennika budowy Bautagebuch, a także dokonywanie regularnych inspekcji. Obecnie hale magazynowe powstają w oparciu o systemy modułowe, które bazują na zastosowaniu gotowych elementów stalowych. Prefabrykaty takie powinny posiadać stosowane certyfikaty, a ich rodzaj zależy od klasy wykonania komponentów. Budowa hali magazynowej jest usługą oferowaną przez firmę Glob-Stahl-De, która posiada duże doświadczenie w branży.
Wykończenie i odbiór hali magazynowej
Do finalnych etapów prac montażowych hali magazynowej należy jej wykończenie, które obejmuje przygotowanie niezbędnej instalacji elektrycznej czy systemów wentylacji i ogrzewania. Na koniec następują też ostanie prace związane z przygotowaniem elewacji i zadaszenia. Na rynku niemieckim szczególnie istotna jest dbałość o zgodność z ideą zrównoważonego budownictwa, dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na użycie materiałów pochodzących z recyklingu. Nie bez znaczenia pozostaje też energooszczędność oraz odpowiednia izolacja termiczna hali stalowej. Magazyn na koniec przekazywany jest do odbiorcy końcowego. W procesie tym następuje ocena zgodności z projektem oraz normami, w tym w zakresie tolerancji wykonawczych. Aby hala była możliwa do eksploatacji, należy pozyskać świadectwo użytkowania Gebrauchsabnahme. Dokument ten jest wydawany przez stosowany organ nadzoru budowlanego.