Okna PCV – jak się zmieniały na przestrzeni lat?

Okna PCV, wykonane m.in. z polichlorku winylu, od wielu lat cieszą się dużą popularnością zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w komercyjnym. Ich początki sięgają lat 50. XX wieku, kiedy zaczęto je montować jako alternatywę dla droższych i mniej wydajnych energetycznie okien z ramami drewnianymi. Jak na przestrzeni lat zmieniały się okna PCV?

Początki okien z polichlorku winylu (PCV)

Pierwsze modele okien wyróżniały się prostą konstrukcją, której estetyka pozostawiała wiele do życzenia. Jednak w latach 70. i 80. XX wieku, kiedy to okna PCV zaczęły zyskiwać na popularności, ich jakość i wygląd zostały poprawione. Dodatkowo postęp technologiczny pozwolił na podwyższenie właściwości izolacyjnych i akustycznych. Wprowadzenie profilowanych ram zapewniło wyższą wytrzymałość okien. W latach 90. producenci zaczęli montować w oknach wyższej jakości uszczelki, co dodatkowo poprawiło izolację termiczną.

Kolejną dużą zmianą, która poprawiła właściwości użytkowe okien, było wprowadzenie na rynek modeli z podwójnymi szybami. Takie okna na początku były montowane w budynkach komercyjnych, a następnie w budownictwie mieszkalnym.

Okna PCV – następne ważne zmiany

W XXI wieku wprowadzono na rynek modele z potrójnymi szybami, które zapewniały nieosiągalne dotąd właściwości termiczne. W połączeniu z zaawansowanym systemem uszczelek i jeszcze lepszymi profilami ram, zapewniały bardzo wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej. Obecne wersje są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, co pozwala na lepsze dopasowanie do różnych stylów architektonicznych.

Polichlorek winylu, z którego są wykonane ramy okienne, wyróżnia się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, w tym promieniowania UV, deszczu i zmian temperatury. Ponadto materiał PCV jest odporny na korozję i zapewnia niską przewodność cieplną. Dodatkowo okna PCV są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają malowania ani intensywnej konserwacji.

Komentarz

Scroll to Top