Laptopy dla nauczycieli: Jakie są najlepsze rozmiary ekranów?

Nieustanny rozwój szkolnictwa oraz wdrażanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań w edukacji niesie za sobą szerokie spektrum korzyści zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. W następstwie upowszechniania tendencji do zastosowania w szkołach metod pracy z komputerem pojawiła się idea popularyzacji zastosowania przez nauczycieli osobistych komputerów przenośnych, które sprawdzą się podczas prowadzenia zajęć. Sprawdź jakie rozmiary laptopów są najbardziej odpowiednie dla nauczycieli i dlaczego warto wybrać taki model.

Laptopy dla nauczycieli – dlaczego warto zainwestować?

Postęp cyfryzacji widoczny jest w szkolnictwie i po miesiącach zdalnego nauczania, wymuszonych sytuacją pandemiczną uczniowie oraz nauczyciele musieli przystosować się do pracy z komputerem, oswoić się z wieloma aspektami pracy online oraz zmienić kontakt bezpośredni, zeszyt, pióro i ołówek na klawiaturę i mysz komputerową. Mimo iż negatywne efekty pandemii okazały się w wielu aspektach przeważające warto zauważyć pozytywny wpływ nauki pracy z komputerem. Uczniowie, podobnie jak nauczyciele, niezależnie od zakresu swoich obowiązków musieli nauczyć się

  • komunikować,
  • wykonywać zadania oraz,
  • relaksować się online.

Obecnie, po powrocie do osobistego udziału w zajęciach pozostało wiele dobrych skutków ograniczeń, związanych z Covid 19. Między innymi jest to umiejętność korzystania z funkcjonalności laptopa.

Dofinansowanie do zakupu laptopów dla nauczycieli – ile można uzyskać?

W następstwie programu finansowania laptopów da uczniów powstała inicjatywa dofinansowania na zakup laptopa przez nauczycieli. Dotyczy ona nowego sprzętu elektronicznego, nieuszkodzonego oraz nienoszącego śladów użycia. Dofinansowanie w postaci bonu dla nauczycieli na zakup laptopa https://www.mediaexpert.pl/poradniki/komputery-i-tablety/bon-na-laptop-dla-nauczyciela wynosi 2500 zł i można uzyskać je na wniosek raz na pięć lat. Bon na zakup laptopa przez nauczycieli przyznawany jest w takiej kwocie nawet wtedy, gdy czynnie realizujący prawo do wykonywania zawodu nauczyciel wybierze laptop wart mniej niż zdeklarowana wartość finansowania. Różnica nie będzie podlegała dyspozycji nauczyciela. Jeśli wybrany zostanie laptop za kwotę wyższą niż 2500 zł nauczyciel będzie zobligowany do uiszczenia brakującej kwoty. 

Jaki jest odpowiedni rozmiar laptopa dla nauczyciela?

Zastanawiając się nad rozmiarem laptopa, który sprawdzi się w przypadku nauczycieli koniecznie należy uwzględnić specyfikę prowadzonych zajęć oraz mobilność. Jeśli prowadzisz zajęcia w pracowni i często wykorzystujesz laptop do prezentacji multimedialnych oraz przekazywania uczniom bezpośrednio wiedzy z tego nośnika duża matryca będzie dobrym rozwiązaniem. Weź też pod uwagę konieczność codziennego przenoszenia sprzętu przy jednoczesnym (najczęściej) przenoszeniu wielu pomocy dydaktycznych. Zwróć uwagę na rozmiary toreb i plecaków na komputer.  Z rozrachunku wynika, że dla nauczycieli świetnie sprawdzają się laptopy 15 i 16″

Dlaczego rozmiar laptopa dla nauczyciela jest tak istotny?

Im większy laptop, tym cięższy i trudniej zmieścić go w torbie, używanej na co dzień. Laptopy 15 i 16″ świetnie mieszczą się w torbach i plecakach, nie są ciężkie oraz doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Przekątna ekranu nie jest zbyt mała zarówno przy osobistym korzystaniu jak i dla zastosowania we współpracy z rzutnikiem, by uzyskać dobrą jakość obrazu. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top