Psychoterapia grupowa jest równie wartościową formą terapii, jak ta indywidualna, a w wielu sytuacjach jest wręcz zalecana, ze względu na możliwość kontaktu z osobami o podobnych problemach i doświadczeniach. Dowiedz się, kiedy warto zastanowić się nad podjęciem terapii grupowej.
Psychoterapia grupowa – dla kogo może być skuteczna?
Doświadczony terapeuta, który prowadził już niejedną grupę prawdopodobnie powiedziałby, że na podjęciu terapii grupowej skorzystałaby większość pacjentów. Z badań wynika, że jej skuteczność dla większości zaburzeń psychicznych osiąga ten sam poziom, co w przypadku terapii indywidualnej.
Trzeba jednak zaznaczyć, że niektórzy po prostu lepiej odnajdują się w otoczeniu grupy i są w stanie wynieść z niej jeszcze więcej niż ze spotkań „jeden na jeden” w gabinecie terapeuty. Sama dynamika pracy z grupą, w dużej mierze opierająca się na wymianie doświadczeń, również może lepiej odpowiadać niektórym problemom.
W jakich przypadkach praca w grupie sprawdza się najlepiej?
Psychoterapia grupowa zalecana jest więc szczególnie wtedy, gdy:
- Twoim problemom towarzyszy poczucie osamotnienia, izolacji – grupy terapeutyczne, zwłaszcza te skupione wokół jednego, konkretnego problemu, bardzo skutecznie wzmacniają poczucie wspólnoty i pokazują, że „nie jesteś w tym sam”.
- Czujesz, że częścią problemu są trudności z komunikacją lub wyrażaniem emocji – już sam fakt, że w trakcie spotkań możesz zobaczyć, w jaki sposób radzą sobie z tym inni, może być bardzo pomocny.
- Potrzebujesz struktury i wsparcia „kogoś z zewnątrz”, aby wziąć odpowiedzialność za swój proces leczenia – dotyczy to m.in. osób mierzących się z uzależnieniami czy zaburzeniami odżywiania. W takich przypadkach wsparcie innych członków grupy, poczucie przynależności oraz wspólnej walki z problemem potrafią być silną motywacją do tego, aby kontynuować leczenie.
- Rozumiesz już swoje problemy, ale szukasz sposobów, jak sobie z nimi radzić na co dzień – tutaj szczególnie pomocne mogą być doświadczenia innych członków grupy, którzy byli kiedyś na Twoim miejscu.
- Znajdujesz się w „fazie przejściowej” w swoim życiu – być może przechodzisz przez rozwód, przeprowadzkę, albo dopiero oswajasz się z rolą rodzica. Duża szansa, że inni członkowie grupy doświadczyli już tego samego, co Ty.
Ważne jest oczywiście też to, czy czujesz otwartość na doświadczenia innych osób. Wielu pacjentów trafiając do grupy terapeutycznej ma opory przed mówieniem o swoich przeżyciach, doświadczeniach przy innych – i jest to w pełni naturalne. Te obawy często jednak topnieją w toku terapii, m.in. właśnie dzięki doświadczeniu wzajemnej otwartości ze strony pozostałych członków grupy.
Psychoterapia grupowa w poradni Konteksty
Jeśli czujesz, że to właśnie psychoterapia grupowa byłaby dla Ciebie odpowiednią formą wsparcia, warto na początku porozmawiać ze specjalistą, który taką terapię prowadzi. Możliwe, że zaproponuje Ci najpierw udział w terapii indywidualnej – wszystko zależy od tego, z jakim problemem przychodzisz i w jakim miejscu obecnie się znajdujesz. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą poradni Konteksty, na https://konteksty.net/psychoterapia-grupowa-konteksty/, gdzie dowiesz się więcej o tym, jakimi zasadami rządzą się grupy terapeutyczne.