Jednoosobowa działalność gospodarcza wzbudza duże zainteresowanie, aczkolwiek jest to temat, który wywołuje spory niepokój. Ludzie mają duże obawy związane z niezrozumieniem formalności. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy założenie firmy rzeczywiście jest tak trudne. W tym tekście krok po kroku przyjrzymy się temu, o czym powinno się pamiętać.
Czy rejestracja firmy w Polsce to konieczność?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której dany człowiek już dokładnie wie, czym chce się zajmować. Możemy też do tego dodać przeanalizowanie wszelkich plusów i minusów przedsięwzięcia. Krótko mówiąc, zanim pójdzie się naprzód, dobrze wiedzieć, jak należy to zrobić w sposób odpowiedzialny.
Absolutną podstawą jest zarejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Z drugiej strony od tej zasady obowiązuje pewien wyjątek. Ten wyjątek to prowadzenie działalności nierejestrowanej. Oczywiście mówienie o tego typu firmie to nie jest kwestia uznaniowa. Przede wszystkim konieczne jest wypełnienie czterech znamion klasycznej działalności gospodarczej. Te znamiona to:
- zorganizowanie,
- zarobkowy charakter,
- prowadzenie firmy we własnym imieniu,
- działalność w sposób ciągły.
Jak można zauważyć, wymienione warunki związane są z kryterium przychodowym. Na tym jednak nie koniec. Gdyby sobie wszystko podsumować, sytuacja przedstawia się następująco:
- przychód nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia – tym samym jest to propozycja jedynie dla tych, którzy chcą sobie dorobić,
- zakaz prowadzenia działalności w ramach spółki cywilnej (warunki opisane są w przepisach Kodeksu Cywilnego),
- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie doszło do zarejestrowania działalności gospodarczej,
- bycie osobą fizyczną.
Jak widać, obwarowania są dość znaczące. Nie oznacza to jednak tego, że założenie działalności gospodarczej jest czymś, z czego należy rezygnować. Wszystko zależy od planów.
Rejestracja firmy a księgowość
Niezależnie od podejmowanych decyzji pewne kwestie są niezmienne. Jedną z nich jest księgowość. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w obecnych czasach kontakt z biurem księgowym możliwy jest na wiele sposobów. Co więcej, zauważalne jest też to, że możemy mówić o biurach, które są wyspecjalizowane. Być może wiele osób podchodzi do sprawy księgowości na zasadzie, że potrzebna jest określona wiedza. Bez odpowiedniej wiedzy ani rusz, ale zajmowanie się księgowością zawsze pochłania czas. Dlatego też zastanowienie się nad profesjonalną pomocą to coś, co przemyśleć muszą absolutnie wszyscy. Profesjonalna pomoc to sprawne założenie jdg i możliwość skoncentrowania się na rozwijaniu firmy. Gdyby był jakiś problem ze znalezieniem wsparcia, to znaczy, że pora zajrzeć tutaj https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – złożenie wniosku CEIDG-1
Rejestracja firmy w CEIDG wiąże się z koniecznością wypełnienia wniosku CEIDG-1. Wniosek ten można znaleźć na oficjalnej stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W ten sposób przedsiębiorca trafia do ewidencji i Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). Wypełniony wniosek oznacza też przydzielenie numeru NIP, czyli numeru identyfikacji podatkowej.
Oczywiście złożenie wniosku możliwe jest na wiele sposobów. Rejestracja firmy może nastąpić w następujący sposób:
- rejestracja/logowanie w systemie CEIDG – wniosek wypełnia się online. Niemniej jednak dokument musi zostać wydrukowany i dostarczony do dowolnego urzędu.
- sama rejestracja i wypełnienie wniosku online nie jest konieczne – dokument może zostać wypełniony w dowolnie wybranym urzędzie,
- wniosek online w systemie CEIDG i podpisanie tego wniosku za pomocą profilu zaufanego EPUAP.
Zastanawiasz się nad tym, jaka opcja jest najlepsza? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że warto zastanowić się nad złożeniem wniosku online. Złożenie wniosku w ten sposób to po prostu znaczna oszczędność czasu.
Nadanie numeru NIP musi nastąpić w ciągu 7 dni roboczych od zarejestrowania wniosku CEIDG-1. Z kolei nadanie numeru REGON następuje maksymalnie po jednym dniu roboczym od momentu złożenia wniosku. Ważne – numery dostaje się na adres e-mail.
Jeżeli założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wciąż jawi się jako coś skomplikowanego, przeczytaj to https://www.ifirma.pl/jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-kompendium-2024.
ZUS – co niesie za sobą rejestracja firmy w Polsce?
Jeśli prowadzi się własną firmę, trzeba wiedzieć, że oznacza to figurowanie w systemie, który ma ZUS. Figuruje się jako płatnik i osoba ubezpieczona. Nie powinno być co do tego żadnych wątpliwości, ale na wszelki wypadek przypomnienie – przedsiębiorcy w naszym kraju zobligowani są do płacenia składek ZUS. Warto o tym pamiętać podczas tworzenia biznesplanu i spekulacji na temat kosztów.
Być może sporo osób zastanawia się nad tym, jakie ubezpieczenie warto wybrać. Prawda jest jednak taka, że przepisy jasno wskazują to, na co powinniśmy się zdecydować. Możliwości są tylko dwie:
- rejestrowana działalność jest jedynym źródłem otrzymywania pieniędzy,
- posiadanie innego źródła dochodu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin.
W pierwszym przypadku stosuje się druk ZUS ZUA, natomiast w sytuacji numer dwa należy złożyć wniosek ZUS ZZA. Poza tym rejestracja firmy może wiązać się z pewnymi przywilejami. Jeżeli założenie działalności następuje po raz pierwszy lub od ostatniego razu minęło ponad 5 lat, możemy mówić o prawie do następujących ulg:
- ulga na start – pół roku bez ubezpieczenia społecznego
- preferencyjne składki – dwa lata ubezpieczenia społecznego na preferencyjnych warunkach – wchodzi w grę po wykorzystaniu ulgi na start lub po wcześniej rezygnacji z tego przywileju.
Do tego wszystko można jeszcze dodać sytuację, w której rok wcześniej ktoś prowadził działalność gospodarczą przez minimum 60 dni. Ponadto przy każdym przepisie mamy też pewne dodatkowe warunki (pamiętajmy o tym).
Rejestracja firmy w Polsce wymaga założenia konta firmowego?
Polskie prawo jasno wskazuje, że przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe pozwalające na prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów. Konto to pozwoli także na rozliczenia podatkowe. W tym momencie wypada też podkreślić, że od 2020 trzeba płacić VAT, PIT i CIT na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Podczas zakładania konta konieczny jest dowód osobisty wraz ze wpisem do CEIDG. Założenie konta to informacja, o której należy powiadomić US. Robimy to za pomocą wniosku CEIDG. Ponadto po założeniu konta nieodzowne jest złożenie wniosku o zmianę wpisu w systemie CEIDG (wpis musi zostać poszerzony o rachunek bankowy).
Sprawdź również: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Jednoosobowa działalność gospodarcza – co jeszcze ma znaczenie?
Podczas rejestracji firmy warto też sprawdzić, czy nie potrzeba koncesji bądź zezwoleń. Jeśli coś jest potrzebne, warto o to zadbać przed złożeniem wniosku. Zdarza się też tak, że posiadanie kas fiskalnych jest obowiązkiem. Chodzi o podmioty, na które nałożony jest obowiązek ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług.
Jeżeli potrzebujesz profilu zaufanego, koniecznie zajrzyj tutaj https://www.ifirma.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany-instrukcja-krok-po-kroku/.