Jakie suplementy warto dołączyć do codziennej diety?

Każdego dnia powinno się dostarczać do organizmu zróżnicowane produkty, które są źródłem składników odżywczych – białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów. W przypadku zbyt ubogiej diety lub problemów zdrowotnych konieczne może okazać się uzupełnienie tych składników przy pomocy suplementów. Wiele sklepów oferuje produkty jednoskładnikowe (jak: witaminę D, witaminę C, jod, żelazo czy potas) oraz kompleksy witamin (np. zbiór witamin z grupy B lub połączenie składników nakierowanych na konkretny cel). Poniżej znajdziesz informacje na temat najczęściej suplementowanych składników odżywczych – dowiedz się, dlaczego warto zadbać o ich odpowiedni poziom.

Witamina D – nie tylko zimą

Gdy zaczyna się jesień, dużo się mówi o konieczności suplementowania witaminy D. Wynika to z tego, że pomaga ona w prawidłowym działaniu układu odpornościowego. Należy jednak mieć świadomość, że witamina D powinna być na odpowiednim poziomie przez cały rok, ponieważ pełni w organizmie wiele innych wartościowych funkcji. Wśród nich można wskazać:

  • pomoc w utrzymaniu zdrowych kości i zębów,
  • wsparcie w prawidłowej pracy mięśni,
  • udział w procesie podziału komórek,
  • pomoc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie,
  • pomoc w odpowiednim wchłanianiu fosforu oraz wapnia.

Przed zakupem konkretnego produktu sprawdź koniecznie zawartość witaminy w jednej porcji i wybierz opakowanie odpowiadające Twoim potrzebom.

Magnez – na pomoc równowadze elektrolitowej

Często słyszy się o tym, że kawa wypłukuje magnez – z tego powodu wiele osób sięga po suplementację tego pierwiastka. Jest to jednak mit. W rzeczywistości trzeba byłoby pić wiele filiżanek mocnej kawy w ciągu dnia, aby pozbyć się z organizmu magnezu. Nie zmienia to jednak faktu, że poziom tego makroelementu należy mieć pod kontrolą. Jego braki mogą bowiem prowadzić m.in. do: zaburzenia równowagi elektrolitowej, poczucia ciągłego zmęczenia, osłabienia mięśni czy problemów z metabolizmem energetycznym.

W sklepach znajdziesz magnez w proszku, płynie, tabletkach oraz kapsułkach. Ten cenny składnik mineralny bywa często łączony z innymi pierwiastkami, np. z wapniem i cynkiem.

Witaminy z grupy B dla urody i zdrowia

Wszystkie witaminy z grupy B są bardzo ważne dla zdrowia. Tiamina (witamina B1) pomaga np. w prawidłowej pracy serca, witamina B6 wpływa na regulację aktywności hormonalnej, a witamina B12 pomaga w produkcji czerwonych krwinek. Witaminy z tej grupy kojarzone są również z wpływem na urodę, ponieważ ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina B3) oraz biotyna (witamina B7) pomagają zachować zdrową skórę.

Zazwyczaj osoby na diecie bezmięsnej powinny suplementować witaminę B12, ponieważ występuje ona wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Musisz jednak pamiętać, że przyjmowanie suplementów powinno być uzasadnione Twoimi wynikami badań.

Nie kieruj się modą, a swoimi potrzebami!

Przedstawione w tekście witaminy i minerały są niezbędne dla zdrowia i warto dołączyć je do swojej diety, ale wyłącznie w sytuacji, gdy w Twoim organizmie występują ich niedobory. Suplementacja to indywidualna sprawa. Zanim zdecydujesz się na kupienie konkretnego produktu, sprawdź, czy Twój organizm faktycznie potrzebuje danej witaminy lub minerału. Zrób badania krwi i umów się na konsultację z lekarzem.

A jeśli okaże się, że powinieneś zdecydować się na żelazo, magnez, witaminę K czy jeszcze jakiś inny suplement, wybierz coś dla siebie z oferty sklepu Shaman.pl. Znajdziesz tam produkty od najpopularniejszych polskich i światowych marek.

Komentarz

Scroll to Top