Jakie jest działanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy to składnik, który można znaleźć w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji zarówno twarzy, jak i ciała. Od wielu lat cieszy się on dużą popularnością w branży kosmetycznej ze względu na swoje korzystne działanie. Przeczytaj nasz artykułu, a poznasz najważniejsze informacje na temat kwasu hialuronowego.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który należy do cukrów złożonych nazywanych polisacharydami. Stanowi on ważny budulec organizmu, wchodząc w skład mazi stawowej, a także naczyń krwionośnych i ciała szklistego oka. Znajduje się on również w skórze oraz w macierzy pozakomórkowej, w której znajdują się kolagen i elastyna odpowiadające za jędrność skóry. Nie ulega zatem wątpliwości, że ma ważny wpływ na jej kondycję. Niestety jego ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem, w wyniku czego skóra traci swoją sprężystość. Z tego powodu tak dużą popularnością cieszą się kosmetyki z kwasem hialuronowym, ponieważ doskonale wpływa on na jej kondycję.

Co więcej, jest to substancja, która nie ma drażniącego potencjału, co sprawia, że jest ceniona przez osoby o skórach wrażliwych i reaktywnych. Sprawdzi się zarówno o młodych osób, które walczą z pierwszymi zmarszczkami, jak i będzie dobra dla skór dojrzałych z widocznymi objawami starzenia.

Wpływ kwasu hialuronowego na skórę

Kwas hialuronowy znany jest ze swoich właściwości higroskopijnych, dzięki czemu nie tylko doskonale nawilża skórę, ale także zapobiega utracie wody z naskórka. Ze względu na fakt, że wzmacnia hydrolipidowy płaszcz skóry, wykazuje działanie ujędrniające i uelastyczniające. Ponadto ma właściwości wypełniające co sprawia, że redukuje drobne zmarszczki, wykazując korzystny wpływ na spowolnienie procesów starzenia skóry. Do tego ją rozświetla, minimalizuje widoczność zmarszczek wokół oczu, a także pozytywnie wpływa na włókna elastynowe i kolagenowe, nadając im elastyczności, co ma przełożenie na poprawę kondycji skóry.

Jaki kwas hialuronowy znajduje się w preparatach do twarzy?

Kupując kosmetyki z kwasem hialuronowym, warto zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek, ponieważ od tego w dużej mierze zależy jego działanie.

Postać wielocząsteczkowa tworzy na skórze warstwę ochronną, zapobiegając utracie wody. Zabezpiecza ona także przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Postać średniocząsteczkowa odpowiada przede wszystkim za nawilżenie i wygładzenie skóry. Warto jednak wiedzieć, że efekt jest krótkotrwały i wyczuwalny głównie zaraz po aplikacji. Jeśli skóra wymaga długotrwałego nawilżenia, najlepiej zdecydować się na postać małocząsteczkową, ponieważ ma ona zdolność do przenikania przez warstwę rogową naskórka. Kosmetyk z kwasem małocząsteczkowym najlepiej sprawdzi się zatem w pielęgnacji cery suchej, która wymaga intensywnej regeneracji. Doskonałym przykładem kosmetyku o właściwościach regenerujących i poprawiających jędrność jest krem Hyalu B5 od Laroche-Posay.

Podsumowując, kwas hialuronowy to popularny składnik kosmetyków o działaniu nawilżającym i regenerującym. Sprawdzi się do wszystkich typów cer i z pewnością wpłynie na poprawę ich kondycji. Sera i kremy z jego dodatkiem warto więc zawsze mieć w swojej kosmetyczce.

Komentarz

Scroll to Top