Jak pielęgnować skórę alergiczną?

Alergie potrafią być bardzo uciążliwe. Pielęgnacja skóry alergicznej jest niezwykle istotna dla zachowania jej dobrego stanu.

Reakcja alergiczne skóry

Skóra potrafi zareagować alergicznie na wiele różnych produktów. Może być na przykład tak, że szkodzą jej chemikalia zawarte w chemii domowej. Często problemem są też używane kosmetyki. Niektóre osoby reagują na kontakt ze słońcem, u innych może wystąpić nawet pokrzywka z zimna. Na skórze pojawiają się też odczyny alergiczne po kontakcie z roztoczami, pyłkami, alergenami zawartymi w jedzeniu, dlatego też zdiagnozowanie konkretnej energii jest bardzo trudne. Czasami udaje się skojarzyć konkretną reakcję z danym czynnikiem i wyeliminować go skutecznie z diety bądź otoczenia, często jednak jest tak, że alergie mają charakter krzyżowy i występują tylko jeżeli zajdzie konkretne połączenie dwóch na przykład składników pokarmowych. Pomocne mogą być tu testy alergiczne i uważna obserwacja organizmu. Warto skonsultować się z lekarzem pod kątem leczenia alergii, ale dobrze jest mieć też wiedzę, że problemom skórnym zaradzić mogą odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

Objawy alergii

Alergie skórne mogą mieć różny przebieg. Czasami gwałtowna reakcja organizmu na dany alergen objawia się pokrzywką. Ma ona wtedy rozlany charakter, bardzo swędzi i może być niebezpieczna dla organizmu, jeżeli obejmuje bardzo dużą powierzchnię ciała i jest na przykład połączona z puchnięciem. Wtedy może być wymagana szybka interwencja lekarska i podanie sterydów. Czasami reakcje są miejscowe i ograniczają się na przykład do obszaru skóry, który miał kontakt z danym alergenem. Mogą wystąpić delikatne zaczerwienienie, grudki, swędząca wysypka. Bywa też tak, że skóra podrażniona alergią wchodzi w stan zapalny, zaczyna pękać, pojawiają się małe ranki, egzemy. Dlatego też, jeżeli tylko zauważymy pierwsze objawy alergii, warto działać jak najszybciej, żeby skutecznie sobie pomóc. Jeżeli alergii skórnej towarzyszą jakiekolwiek objawy oddechowe konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Jak pomóc skórze alergicznej?

Alergicy często czują poprawę stosując dobrane przez lekarza leki antyhistaminowe. Pomocne mogą być też leki sterydowe, stosowane miejscowo. W codziennej profilaktyce i pielęgnacji skóry alergicznej warto stosować produkty, które zadbają o dobry poziom nawilżenia skóry. Wiedzą to na przykład osoby mające skłonności do ataków atopowego zapalenia skóry. Przesuszony naskórek jest znacznie bardziej reaktywny. Produkty z ceramidami, emolientami, balsamy nawilżające, lotiony pozwalają nie tylko natłuścić skórę, ale też utrzymać odpowiedni poziom jej nawilżenia oraz odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry, dzięki czemu cała pielęgnacja jest skuteczniejsza. Wilgoć nie ucieka bowiem ze środka. Dobrą praktyką jest stosowanie produktów hipoalergicznych, przetestowanych dermatologicznie. Warto jednak za każdym razem sprawdzić nowy kosmetyk na niewielkim obszarze skóry, na przykład w zgięciu łokcia czy za uchem, tak aby mieć pewność, że nie uczuli on nas podczas stosowania na powierzchni całego ciała. Dobra pielęgnacja skóry alergicznej pomaga nie tylko skrócić czas trwania objawów, ale też złagodzić na przykład swędzenie.

Komentarz

Scroll to Top