Jak dbać o włosy farbowane?

Poznaj tajniki pielęgnacji włosów poddawanych koloryzacji. Co możesz zrobić, by wyglądały zdrowo i pięknie lśniły?

Jak farbowanie włosów wpływa na ich kondycję?

Obecnie włosy farbuje znacząca większość kobiet. Jedne chcą ukryć siwe pasma, innym zależy na uzyskaniu ładniejszego odcienia, a jeszcze inne całkowicie zmieniają image. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, powinnaś wiedzieć, że włosy farbowane wymagają szczególnego wsparcia podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Dużo szybciej się przesuszają, kruszą, łamią, tracą połysk, stają się oklapnięte, ponieważ koloryzacja narusza strukturę osłonki włosa. Bez odpowiednich kosmetyków i stosowania się do pewnych zasad, może się też pojawić problem z trwałością koloru oraz jakością całej fryzury. Jak zatem zatrzymać go na dłużej, a przy tym cieszyć się doskonałą kondycją swoich włosów?

 Jakie kosmetyki do włosów farbowanych wybierać?

Ogromnie ważne jest zapewnienie włosom koloryzowanym odpowiedniej dawki nawilżenia oraz ochrony przed utratą wody. Warto w tym celu sięgać po humektanty, emolienty, a także odżywki keratynowe, proteinowe oraz jedwab o działaniu wygładzającym. Jeżeli lubisz domowe sposoby pielęgnacji, sprawdzi się tutaj ocet jabłkowy lub sok z cytryny. Nie należy jednak zbyt często stosować zakwaszaczy, ponieważ mogłyby wówczas podrażnić bardzo wrażliwą skórę głowy.

Mycie włosów farbowanych

Do codziennego mycia głowy, wybieraj szampony, które będą delikatne dla koloru, a na opakowaniu znajdzie się informacja o tym, że zostały stworzone z myślą właśnie o włosach farbowanych. To nie wszystko. Wyrób w sobie nawyk rozrzedzania szamponu przed aplikacją. Sprawdzi się tu doskonale mycie metodą kubeczkową, czyli mieszanie szamponu z wodą w kubku lub osobnej butelce przed wylaniem go na głowę i włosy. Możesz również rozrzedzać produkt w dłoniach. Włosy płucz zawsze letnią lub chłodną wodą, by domknąć ich łuski. Na koniec odciśnij nadmiar wody w bawełnianą koszulkę lub ręcznik papierowy. Nie zakładaj turbana ani nie trzyj włosów ręcznikiem. To może je bardzo osłabić.

Odżywki i maski do włosów farbowanych

Wybieraj produkty intensywnie nawilżające, odżywiające i regenerujące. Bardzo fajnie w przypadku włosów farbowanych sprawdzi się pielęgnacja hair cycling, która zakłada jednego dnia intensywną regenerację struktury włosów, kolejnego dnia nawilżanie pasm i skalpu, a trzeciego dnia odżywianie. Wypróbuj tę metodę na sobie.

Po każdym myciu wcieraj serum olejowe lub silikonowe w końcówki. Wystarczy 1-2 krople roztarte w dłoniach i naniesione na włosy. Zabezpieczysz w ten sposób końcówki przed rozdwajaniem się.

W okresie letnim pamiętaj, by chronić włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Możesz w tym celu używać mgiełek lub innych produktów z SPF albo chować włosy pod kapeluszem, chustką czy innym nakryciem głowy.

Pamiętaj też, że ogromne znaczenie na jakość twojej fryzury ma sam wybór farby. Jeżeli koloryzację wykonujesz w domu, możesz zakupić farbę drogeryjną, która jest niedroga i dostaniesz ją w każdym sklepie z kosmetykami lub hipermarkecie. Bezpieczniejszą jednak i trwalszą opcją jest profesjonalna farba do włosów fryzjerska.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top