komputer

Google doodles – czym jest i do czego służy?

Google doodles pozornie znają niemal wszyscy – kolorowe zmiany logotypu wyszukiwarki Google szybko zyskały na popularności i stały się codziennym urozmaiceniem wyszukiwania danych zagadnień. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania i do czego służy? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które nurtują internautów na całym świecie.

Czym jest Google Doodles?

Google Doodles to unikalne, tymczasowe wymienienie logotypu Google w wyszukiwarce, by uczcić dany dzień. Wszyscy użytkownicy najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie na pewno zaobserwowali już podobne zmiany podczas wyszukiwania danych zagadnień. Wydarzenia nawiązują często do świąt, sławnych osobistości, wydarzeń historycznych, ale też osiągnąć związanych ze sztuką, sportem czy nauką. Wraz z rozwojem Google Doodles zaczęło się rozwijać – często są to już nie tylko grafiki, ale interaktywne quizy, wideo lub nawet animacje VR, lub innego rodzaju zabawy edukacyjne.

Historia Google doodles trwa już od wielu lat

Pierwszy Google Doodle został stworzony w 1998 roku, aby uczcić festiwal Burning Man. To wydarzenie odbywające się co roku na pustyni Black Rock w półncnej Nevadzie. Jego nazwa czerpie od rytualnego podpalania kukły. Pomysłodawcą tego wydarzenia miał być Larry Harvey, który chciał symbolicznie „pogrzebać” przeszłość po odrzuceniu przez kobietę. Zaskakujące wydarzenie stało się początkiem pięknej przygody. Rozwiązanie zaczęło cieszyć się dużą popularnością, a idea zaowocowała stworzeniem zespołu składającego się z artystów, programistów i inżynierów współpracujących nad tworzeniem wyjątkowych grafik i interaktywnych wersji logo.

Inne ważne daty dla historii Google Doodles to pierwszy animowany film, który został opublikowany w 2000 roku z okazji Halloween. Pierwszy film został opublikowany w 122. rocznicę urodzin Charliego Chaplina, znanego filmowca, aktora i komika, a na Dzień Ziemi w 2015 roku powstał pierwszy quiz. W 2018 pojawił się doodle wykorzystujący wirtualną rzeczywistość (VR). Animacja powstała, by upamiętnić Charlesa Mélièsa, francuskiego iluzjonistę i reżysera filmowego.

Jakie są rodzaje Google doodles?

Google Doodles dzieli się na wiele ciekawych formatów, spośród których można rozróżnić główne, takie jak:

  • krótkie animacje – animacja klatka po klatce dodaje ruchu wyszukiwarce i częściej przykuwa uwagę odbiorców (te bardziej rozbudowane, dostępne dopiero od kilku lat, są doodlami na rozszerzenie VR);
  • statyczne obrazy – najczęściej mające zwrócić uwagę na wydarzenie, osobę lub święto;
  • filmy – dłuższe formy, takie jak animacje lub filmy mogą przyjąć formę, np. teledysku;
  • interaktywne – wśród interaktywnych form Google Doodles znajdują się quizy, a nawet gry;
  • wielodniowe serie – serie mogą łączyć ze sobą wcześniej wspomniane rozwiązania, np. w celu promocji danego wydarzenia (przez dni może wyświetlać się seria statycznych obrazów, animacji, elementów interaktywnych czy gier, które niekiedy tworzą spójną historię) – taka opcja jest chętnie wykorzystywana m.in. w czasie dłuższych festiwali i sportowych wydarzeń, np. olimpiady.

Kiedy powstał pierwszy polski doodle?

Poza Polską doodle rozwijały się w ekspresowym tempie i szybko zdobywały popularność. Nie oznacza to jednak, że podobna sytuacja miała miejsce w naszym kraju. Wręcz przeciwnie – moda na Google Doodles przyszła do nas stosunkowo późno, bo dopiero w 2007 roku. Dniem, gdy rozpoczęto publikowanie kolorowych grafik, był Tłusty Czwartek. Litery „o” w słowie „Google” zostały zastąpione grafikami pączków.

Grafika bardzo szybko spodobała się internautom, dzięki czemu niedługo potem można było zobaczyć doodle z okazji Dnia Matki, Babci i Dziadka, a również i Dnia Niepodległości. Pierwsze polskie doodle upamiętniały także znane polskie osobistości, np. poetkę Wisławę Szymborską. Dziś jest to bardzo popularne rozwiązanie, regularnie cieszące oczy użytkowników wyszukiwarki.

Kto odpowiada za tworzenie Google Doodles?

Kto jest odpowiedzialny za tworzenie Goodle Doodles? Rysownicy, którzy zajmują się tym rozwiązaniem, zwani są „doodlerami”. Wspierani są przez programistów, którzy implementują dane grafiki lub inne interaktywne rozwiązania na stronie. Zespół do tego stworzony powstał już w 2000 roku (co oznacza, że od ponad dwóch dekad zachwyca użytkowników wyjątkowymi grafikami) i przygotował więcej niż 5 000 doodli na całym świecie.

Kto może dać swój pomysł na doodle?

Google Doodles są tak popularnym rozwiązaniem, że cieszą się zainteresowaniem na niemal całym świecie. Z tego powodu Google postanowiło zaproponować użytkownikom współtworzenie grafik – są otwarci na pomysły i chętnie je realizują. Pomysł na okolicznościowy doodle może zgłosić każdy pod adresem email: [email protected].

Adres ten jest dostępny dla użytkowników Google każdej narodowości. Zespół zajmujący się doodlami wybiera jedynie najlepsze propozycje, dlatego warto być cierpliwym – ekipa z przyjemnością poinformuje, jeśli zdecyduje się na realizację danego pomysłu.

Najbardziej wymagający Google Doodle w historii

Szukając ciekawostek i przeglądając historię Google Doodles nietrudno natrafić na kilka ważnych projektów, które ekipie grafików i programistów zajęły więcej czasu, niż przewidywano. Do takich rozwiązań należy m.in. seria gier „Champion Island Doodles” z 2021 roku. Zamysł powstał w czasie Igrzysk Olimpijskich, które zostały przełożone ze względu na pandemię.

Gra wystartowała wraz z rozpoczęciem przełożonych igrzysk i składała się z aż sześciu minigier sportowych, 24 zadań pobocznych oraz wielu możliwych zakończeń – co bardzo ucieszyło osoby szukające gry, do której mogą powrócić, by za każdym razem uzyskać inny rezultat. Gra spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem użytkowników, a jednocześnie została okrzyknięta najbardziej rozbudowanym projektem w historii Google Doodle. Warto podkreślić, że rozgrywka trwała blisko trzy godziny, co jest częstym czasem, w którym można przejść krótkie gry od małych firm tworzących pełnowymiarowe gry komputerowe.

google doodles

Kiedy powstał najszybciej stworzony doodle?

Skoro o zasługach grafików i programistów Google mowa, trzeba podkreślić, że nie tylko projekty wymagające dużego nakładu pracy były ogromnym sukcesem. Jednym z większych osiągnięć w historii zespołu było stworzenie szybkiego doodle’a, który powstał w 2009 roku, tego samego dnia, gdy odkryto wodę na księżycu.

O 9 rano czasu pacyficznego artystka Jennifer Hom przesłała informację do zespołu, a zaledwie cztery godziny później informacja wisiała już w wyszukiwarce. Kobieta podzieliła się informacją w social mediach i ogłosiła, że to cudowne móc pracować z ludźmi, którzy tak wiele robią dla świata nauki – a jak wiemy, nie tylko dla niego. Doodle to w końcu sposób na informowanie nie tylko o odkryciach, ale też przypominanie o wielu historycznych datach, które mogły zostać zapomniane w natłoku obowiązków i szybkości zmian dotyczących dzisiejszego świata.

Jak zespół Google Doodles jest w stanie szybko reagować?

Google jako firma, która nie boi się żadnych wyzwań i już wiele razy udowodniła, że wszystkie wyzwania są tylko po to, by sięgać po kolejne, ma specjalny zbiór zasad dotyczący pracowników. To samo dotyczy zespołu odpowiedzialnego za Google Doodles. Pracownicy wiedzą, że każdy doodle, ma przede wszystkim zachwycać i zaskakiwać, nie może być oczywisty i nie powinien być dedykowany komuś, kto żyje, ponieważ doodle skupiają się na uhonorowywaniu życiowych dokonań historycznych postaci.

Garść ciekawostek na temat Googge Doodles

Na koniec kilka ciekawostek ze świata Google Doodles!

Google Doodles z okazji 20. urodzin oprowadziło użytkowników po biurze

Świat Google Doodles jest dla wielu bardzo interesujący. Nic więc dziwnego, że Google stale stara się rozpieszczać swoich użytkowników. Najwięcej mogli doświadczyć Ci użytkownicy, którzy obchodzili z Google 20. urodziny firmy. Wykorzystując technikę Street View, można było przejść się po pierwszym biurze firmy, gdzie firma zaczynała działalność. Google z tej okazji podkreśliło, że po tylu latach ma biura w 160 miastach (i to w 60 krajach, co oznacza, że Google szybko nie tylko pojawiło się na całym świecie, ale też zdominowało rynek). Do tego każde pomieszczenie ma swój własny charakter, a kolorowe wnętrza sprzyjają powstawaniu nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań.

Są takie miasta, w których sale pochodzą od… nazw browarów, w innych nawiązują do znanych muzyków, czy nawet serii znanych filmików, takich jak np. „Harry Potter”. W warszawskim biurze żądzą górskie pasma i szczyty – oczywiście znane w kraju, np. Tatry czy Śnieżka.

Miejsce, gdzie wszyscy mogą odnaleźć historyczne doodle

Ponieważ doodle zmieniają się bardzo często, zdarza się, że niektóre animacje umkną i zostaną zapomniane. Z tego powodu warto pamiętać o rozwiązaniu, jakim jest strona poświęcona historycznym publikacjom. Na stronie https://www.google.com/doodles od wielu lat pojawiają się chronologicznie ułożone animacje. Można nawet wybrać język, w jakim chce się układać doodle, a jeśli priorytetem jest dana tematyka – nie ma przeszkód, by wpisać dane święto lub imię w wyszukiwarkę. Dzięki temu każdy łatwo znajdzie to, czego szuka.

Rozszerzenie pozwalające grać w gry doodle

Google nie zapomniało również o wiernych graczach, lubiących ich proste, lecz wciągające rozgrywki. Dla tych, którzy chcą zapoznać się z grami doodle, powstało rozszerzenie „Kolekcja gier doodle”, które można dodać do swojej wyszukiwarki. Rozszerzenie obejmuje popularne gry takie jak piłka nożna, krykiet, kostka Rubika, gry Halloween i inne produkcje, które od wielu lat cieszą użytkowników wyszukiwarki.

Google Doodles – łączenie przyjemnego z pożytecznym

Trudno powiedzieć, jak wiele ludzie czerpią z Google Doodles – czy nauka nowych zagadnień faktycznie ma wiele korzyści dla młodych i starszych użytkowników, można być jednak pewnym, że jest to ciekawe urozmaicenie i ciekawy pomysł, który sprawił, że Google ocieplił swój i tak pozytywny wizerunek. Dzięki zabiegowi kolorowe logo otrzymało więcej życia i stało się jeszcze bardziej rozpoznawalne. Warto pamiętać o długiej historii Google Doodles w ramach ciekawostki, ale również w momentach nudy, szukając inspirujących nowości!

Komentarz

Scroll to Top