Neuropsychologia na studiach? Sprawdź, dlaczego to tak dobry pomysł!
Najlepsze kierunki studiów 2024 wyraźnie uwzględniają dziedziny kliniczne. Neuropsychologia to specjalność z potencjałem. Warto się jej przyjrzeć i właśnie to zamierzamy zrobić w naszym artykule. Chcesz dołączyć?
Neuropsychologia kliniczna – o co w tym chodzi?
Jak sama nazwa wskazuje, neuropsychologia to dziedzina łącząca psychologię z pewnymi aspektami neurologii. Empiryczny charakter prac nad funkcjonowaniem mózgu jest wyjątkowo pomocny w kontekście ludzkich zachowań i emocji. Dzięki temu diagnozy mogą być oparte na badaniach klinicznych typu MRI na przykład. To sprawia, że neuropsychologia wykazuje się dużym współczynnikiem skuteczności. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wzrasta.
Przykładowe schorzenia neuropsychologiczne
-
Zaburzenia mowy u dzieci i dorosłych nie są rzadkością. Precyzyjne badania neuropsychologiczne wskazują ich przyczyny. Pacjenci z zaburzeniami mowy mogą bowiem cierpieć na poważne choroby jak schizofrenia. Neuropsycholog będzie w stanie to wykluczyć.
-
Spowolnione procesy intelektualne mogą być wynikiem uszkodzenia mózgu. Funkcje poznawcze oraz zdolność myślenia abstrakcyjnego czasami tracą na ostrości po pozornie nieszkodliwych urazach.
-
Nagłe pogorszenie pamięci zwykle ma podłoże neurologiczne. Testy neuropsychologiczne w takich przypadkach jest zatem niezbędne.
Studia z zakresu neuropsychologii
Powyższe dość skrótowo opisuje nurt neuropsychologii w medycynie. Niemniej na tej podstawie można sobie wyobrazić wykonywanie zawodu, a także wymagania. Studia podyplomowe z neuropsychologii są przeznaczone dla osób chcących się wyspecjalizować. Ten kierunek najczęściej wybierają absolwenci psychologii.
W niektórych przypadkach jednolite studia magisterskie z psychologii okazują się wystarczające, aby zostać neuropsychologiem. To zależy od programu nauczania, czasu poświęconego na praktyce klinicznej oraz kursów dodatkowych. Trzeba więc dokładnie sprawdzić, jakie kwalifikacje zapewnia dana uczelnia.
Zapotrzebowanie na neuropsychologów w Polsce
Specjaliści od psychicznego funkcjonowania mózgu są pożądani na terenie całego kraju. W dużych miastach placówki prywatne chętnie otwierają gabinety neuropsychologiczne. Zaburzenia pamięci oraz problemy mowy u dzieci wymagają uwagi, z czego Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę. W związku z tym usługi neuropsychologa są przez nich cenione.
Warto dodać, że zajęcia terapii neuropsychologicznej oferują również liczne fundacje oraz ośrodki prozdrowotne. Sanatoria dla osób po udarze nie są wyjątkiem. To samo można powiedzieć o domach opieki dla starszych, gdzie choroba Alzheimera bywa powszechna.
Ile zarabia neuropsycholog?
Kwestia wynagrodzeń nie jest jednolita. Wszystko zależy od miejsca zatrudnienia. Prywatne badanie neuropsychologiczne w centrum Warszawy oznacza większy zarobek niż, powiedzmy, w Sanoku. Publiczna poradnia dla dzieci również będzie mogła zaoferować inne wynagrodzenie. Samodzielny gabinet neuropsychologiczny z kolei daje średni zysk w wysokości 200 zł za godzinę. To więcej niż statystyczny zarobek dentysty.
Podsumowanie
Zawód neuropsychologa w Polsce może przynieść duże korzyści majątkowe. Tym bardziej że zapotrzebowanie rośnie. Rodzice chętniej korzystają z terapii zaburzeń dotyczących mowy dziecka. Również problemy z pamięcią lub koncentracją częściej znajdują rozwiązanie u specjalistów. Studia i specjalność z neuropsychologii są zatem propozycją wartą rozważenia. Zwłaszcza jeśli ma się przed sobą perspektywę pracy w prywatnej klinice.