Dieta wątrobowa, która poprawi wyniki badań nawet o 27%

30 osób oraz 12 tygodni diety wątrobowej poprawiły wyniki badań nawet o 27%! Do tego kilogramy poszły w dół nawet o 5 kilogramów. To nie kolejny magiczny sposób na odchudzanie, a sprawdzona od lat dieta wątrobowa. Dzięki niej znów będziesz zdrów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to czytaj dalej!

Dieta wątrobowa, która poprawi wyniki badań nawet o 27%

30 osób oraz 12 tygodni diety wątrobowej poprawiły wyniki badań nawet o 27%! Do tego kilogramy poszły w dół nawet o 5 kilogramów. To nie kolejny magiczny sposób na odchudzanie, a sprawdzona od lat dieta wątrobowa. Dzięki niej znów będziesz zdrów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to czytaj dalej!

Choroby wątroby mogą dotykać aż 40% społeczeństwa!

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) dotyczy nawet 40% społeczeństwa w krajach zachodnich [1]. Choroba ta polega na nagromadzeniu się tłuszczu w wątrobie i jest stwierdzana, gdy zawartość tłuszczu w wątrobie wynosi więcej niż 5% u osób, które nie spożywają więcej niż 20 g alkoholu etylowego dziennie (mężczyźni) lub 10 g (kobiety) [3].

Według świeżych danych z 2023 same choroby wątroby są przyczyną aż dwóch milionów zgonów rocznie. Odpowiadają one za 4% wszystkich zgonów (aż 1 na 25 zgonów na świecie wynika z chorób wątroby) [2]. Co więcej, ⅔ zgonów powiązanych z wątrobą występuje u mężczyzn. 

Niealkoholowe stłuczenie wątroby składa się z 4 etapów. Zaczyna się na odkładaniu się tłuszczu w wątrobie poprzez stan zapalny, włóknienie wątroby aż po marskość wątroby, które jest już ciężką postacią NAFLD [4]. 

Inne choroby wątroby to m.in. [2]:

  • alkoholowe stłuszczenie wątroby
  • wirusowe zapalnie wątroby typu A, B i C
  • rak wątroby
  • marskość wątroby

W ich wypadku w zależności od choroby podstawą jest odstawienie alkoholu (alkoholowe stłuszczenie wątroby) czy też leczenie farmakologiczne (wirusowe zapalenie wątroby typu B i C) [5]. Jednak sama dieta wątrobowa również bardzo cenna! 

Dieta wątrobowa będzie dla Ciebie, jeżeli masz otyłość lub cukrzycę typu 2  

Głównym powodem niealkoholowego stłuszczenia wątroby jest [6]:

  • nadwaga i otyłość
  • insulinooporność (IO)
  • cukrzyca typu 2
  • nadciśnienie tętnicze
  • dyslipidemia

Jak widzisz, przy chorej wątrobie nie warto jeść przetworzonego jedzenia (fastfoody, słodycze, alkohol, przetwory słodzone). Niewskazane będzie również tłuste mięso, parówki, pasztety czy też masło.

Z kolei przy chorej wątrobie warto będzie jeść owoce, warzywa (wszystkie), chude mięso i nabiał, pełnoziarniste zboża czy też nasiona roślin strączkowych. Bazowanie na tych produktach pozwoli zregenerować wątrobę. 

Przy chorej wątrobie warto będzie wybrać chleb pełnoziarnisty. Będzie to np. pieczywo graham czy też żytnie. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego pozwoli Ci dłużej odczuwać sytość, a dzięki temu schudnąć. 

W przypadku jajek i chorej wątroby wciąż możesz je spożywać. Pamiętaj jednak o ich umiarze ze względu na zawartość cholesterolu pokarmowego (którego, mając chorą wątrobę, najpewniej spożywasz dużo). 7 jajek w tygodniu będzie ilością optymalną

Napisaliśmy, że wskazane będzie spożywanie wszystkich warzyw i owoców i to jak najbardziej prawda. Możesz spożywać je wszystkie. Na wątrobę bardzo dobre będą buraki, pomidory, ogórki (ogórki kiszone w mniejszej ilości ze względu na dużą zawartość sodu), papryka, cukinia i wiele innych warzyw. 

Podobnie jest z owocami, których spożywanie jest jak najbardziej zalecane na diecie wątrobowej. Na szczególną uwagę zasługują owoce jagodowe np.

  • jagody,
  • borówki, 
  • maliny
  • truskawki,
  • jeżyny

które w szczególności będą wspierać oczyszczanie wątroby dzięki zawartości flawonoidów i antocyjanów. 

Ta dieta poprawiła wyniki badań wątroby o nawet 27% w 3 miesiące

Podstawą w leczeniu niealkoholowym stłuszczeniu wątroby jest redukcja masy ciała o co najmniej 5%, a najlepiej ponad 10% [6]. W tym celu trzeba zastosować deficyt energetyczny, który będzie łatwy do osiągnięcia, dzięki zastosowaniu się do zdrowych diet.

W jednym z badań zastosowano dietę DASH z deficytem energetycznym na 30 pacjentach. Stosowali oni ją przez 3 miesiące. Rozkład makroskładników był standardowy tj.:

  • 50–55% węglowodanów
  • 15–20% białka 
  • 30%  tłuszczu.

Okazało się, że badani po takiej interwencji dietetycznej [7]:

  • zredukowali średnio 3,39 kg
  • BMI spadło o 1,25
  • aminotransferaza alaninowa (ALT) spadła średnio o 9,53  (aż 27%!) 
  • aminotransferaza asparaginianowa (AST) spadła średnio o 4,40
  • gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP) spadła średnio o 5,93 

Są to świetne wyniki, które są jak najbardziej realne do osiągnięcia. Co więcej, wyniki te są uśrednione. Oznacza to, że w grupie znalazły się osoby, które osiągnęły jeszcze lepsze rezultaty dzięki dokładnemu stosowaniu się zaleceń od dietetyka.  

Dodatkowo poprawili oni wyniki innych parametrów [7]:

  • skurczowe ciśnienie krwi o 6,97
  • rozkurczowe ciśnienie krwi o 5,16
  • cholesterol całkowity o 16,10
  • cholesterol LDL (zły cholesterol) o 13,50

Wyniki te potwierdzają, iż dieta wątrobowa jest świetną dietą w przypadku chorób wątroby! Dopasowana dieta online jest w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia oraz samopoczucia. 

Już mniej niż 1 piwo dziennie upośledza Twoją wątrobę! 

Aż 43% populacji całego świata spożywa alkohol [2]. Alkohol zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób wątroby aż 260-krotnie [6]! Spożywanie nawet małych ilości alkoholu będzie doprowadzało do postępu choroby oraz mniejszego poziomu minimalizowania objawów [8]. Dlatego też dieta wątrobowa zdecydowanie wyklucza spożywanie alkoholu. 

U 20% osób, które spożywają alkohol w większych ilościach, rozwija się marskość wątroby. Co więcej, ryzyko to zwiększone przy jednoczesnym wirusowym zapaleniu wątroby [9]. Dodatkowo nie istnieje lepszy lub gorszy rodzaj alkoholu. Każde z jego źródeł (wódka, piwo, wino) zawiera alkohol, który najbardziej szkodzi wątrobie. 

Stąd też abstynencja jest podstawą w leczeniu oraz prewencji chorób wątroby. Jest ona niezbędna, aby zachować zdrową wątrobę. Jeżeli chcesz zregenerować wątrobę, to odstaw alkohol oraz zredukuj masę ciała! 

10 g alkoholu, który w takiej dawce może już szkodzić Twojej wątrobie, znajdziemy w ok. 250 ml piwa, 100 ml wina czy też 25 ml wódki. Jeżeli spożywasz je w jeszcze większych ilościach, to wiedz, że nie pomagasz swojej wątrobie. 

Darmowy jadłospis diety wątrobowej, która jest prosta, smaczna i sycąca! 

Darmowy oraz przykładowy jadłospis diety wątrobowej od Dietetyki #NieNaŻarty zawiera 2030 kcal, 120 g białka, 59 g tłuszczu, 236 g węglowodanów oraz aż 47,3 g błonnika, który wesprze Twoją sytość i kondycje wątroby.

Najważniejsze elementy tej darmowej diety to:

  • duża ilość warzyw oraz owoce pojawiające się każdego dnia, 
  • pełnoziarniste produkty i strączki np. płatki owsiane, chleb graham, soczewica
  • eliminacja czerwonego i przetworzonego mięsa, na rzecz drobiu, tofu oraz chudego nabiału.

Od 12 do 14% osób z NAFLD ma bardziej agresywną postać, która jest znana jako niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH). Ono z kolei może rozwinąć się w zaawansowane włóknienie wątroby, marskość wątroby czy też raka wątroby [6]. Ryzyko NASH jest dwa do trzech razy wyższe u osób z otyłością i/lub cukrzycą typu 2.

Biorąc pod uwagę częstość występowania niealkoholowego stłuszczenia wątroby, zdecydowanie warto zadbać o dietę odchudzająca od doświadczonego dietetyka po studiach. W ekipie Dietetyki #NieNaŻarty znajduje się wiele dietetyków klinicznych, którzy specjalizują się w chorobach wątroby. Pomogliśmy ponad 20 000 osobom osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 450 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety to nasza specjalność.

Co można i czego nie można jeść na diecie wątrobowej (a można bardzo dużo!) 

Na diecie wątrobowej można jeść bardzo, ale to bardzo dużo rzeczy. Dieta wątrobowa jest bardzo podobna do najzdrowszych diet na świecie takich jak śródziemnomorska oraz DASH. 

Na śniadanie przy chorej wątrobie możesz zjeść owsiankę na mleku z owocami i orzechami. Szybkie, zdrowe i smaczne! 

Propozycja drugiego śniadania czy też przekąski na diecie wątrobowej to kanapki z dużą ilością warzyw wraz z deserem w postaci owocu. 

Z kolei na obiad przy chorej wątrobie możesz zjeść ziemniaki z łososiem i mizerią. Bardzo proste i szybkie w przygotowaniu, a jednocześnie mega zdrowe!

Kolacja będzie również bardzo prosta i smaczna, a będzie to tortilla z mozzarellą, warzywami oraz oliwkami! 

Najważniejsze informacje o diecie wątrobowej

  • Choroby wątroby mogą dotykać nawet 40% społeczeństwa na świecie. Najczęstszą chorobą wątroby jest Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD)
  • W badaniu trwającym 12 tygodni u 30 uczestników stosujących dietę DASH wyniki zdrowotne poprawiły się nawet o 27%.
  • Średnia redukcja masy ciała wyniosła 3,39 kg, a wartości enzymów wątrobowych obniżyły się: ALT o 9,53, AST o 4,40, GGTP o 5,93.
  • Dieta ta bazowała na warzywach, owocach, chudym mięsie i nabiale, pełnoziarnistych zbożach oraz strączkach. Z kolei zakładała ona redukcję do minimum alkoholu czy też przetworzonego mięsa.

Piśmiennictwo:

  1. Mirmiran P, Amirhamidi Z, Ejtahed HS, Bahadoran Z, Azizi F. Relationship between Diet and Non-alcoholic Fatty Liver Disease: A Review Article. Iran J Public Health. 2017 Aug;46(8):1007-1017. PMID: 28894701; PMCID: PMC5575379. 
  2. Devarbhavi H, Asrani SK, Arab JP, Nartey YA, Pose E, Kamath PS. Global burden of liver disease: 2023 update. J Hepatol. 2023 Aug;79(2):516-537. doi: 10.1016/j.jhep.2023.03.017. Epub 2023 Mar 27. PMID: 36990226.
  3. George, Elena S., et al. “Practical dietary recommendations for the prevention and management of nonalcoholic fatty liver disease in adults.” Advances in nutrition 9.1 (2018): 30-40.
  4. Ullah, Rahim, et al. “Role of nutrition in the pathogenesis and prevention of non-alcoholic fatty liver disease: recent updates.” International journal of biological sciences 15.2 (2019): 265.
  5. Mehta, Parth, and Anil Kumar Reddy Reddivari. “Hepatitis.” (2020).
  6. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1530891X22000908
  7. Sangouni AA, Hosseinzadeh M, Parastouei K. The effect of dietary approaches to stop hypertension (DASH) diet on fatty liver and cardiovascular risk factors in subjects with metabolic syndrome: a randomized controlled trial. BMC Endocr Disord. 2024 Jul 25;24(1):126. doi: 10.1186/s12902-024-01661-x. PMID: 39054440; PMCID: PMC11270781.
  8. George, Elena S., et al. “Practical dietary recommendations for the prevention and management of nonalcoholic fatty liver disease in adults.” Advances in nutrition 9.1 (2018): 30-40.
  9. Patel, Roshan, and William Gossman. “Alcoholic liver disease.” (2019).

Komentarz

Scroll to Top