white and black news article

DaFONT – największa baza darmowych fontów w Internecie

Efektowna, dobrze dobrana czcionka jest jednym z najważniejszych elementów projektu graficznego. To właśnie od czcionki w dużej mierze zależy finalny efekt pracy. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniego fontu i skorzystać z serwisu DaFONT, który dysponuje największą bazą darmowych czcionek w Internecie.

Ważna rola czcionki w pracach graficznych

Wybór czcionki pełni ogromną rolę w projektowaniu graficznym i redagowaniu tekstów. Właściwie dobrany font zwiększa czytelność przekazu, pomaga w odbiorze treści, a także w znaczący sposób wpływa na atrakcyjność wizualną tekstów, zarówno drukowanych, jak i cyfrowych. Umiejętność dostosowania czcionki w taki sposób, aby optymalnie wyrazić i wyeksponować znaczenie prezentowanej treści to prawdziwa sztuka. Dzięki fontom, precyzyjnie dostosowanym do charakteru przekazu, tekst wyraża więcej emocji, a cała praca silniej wzmacnia wizerunek marki i pomaga w zdobywaniu zaufania odbiorców. Z drugiej strony, źle dobrany kształt, styl i kolor fontu mogą sprawić, że projekt będzie nieczytelny oraz trudny w odbiorze. W czasach mediów społecznościowych przyciągnięcie uwagi odbiorców jest znacznie trudniejsze. Hierarchizowanie i eksponowanie treści przy pomocy wyrazistych czcionek może pomóc w zachęceniu czytelników do poświęcenia swojego czasu na zapoznanie się z treścią. Znaczenie fontu jest więc dziś coraz większe.

Co to jest DaFONT i do kogo jest skierowany?

DaFONT to specjalistyczny serwis internetowy oferujący darmowe fonty, w którym znajduje się obecnie blisko 80 tysięcy różnych rodzajów czcionek. Serwis przeznaczony jest zarówno dla twórców czcionek, którzy chcą podzielić się swoją pracą ze społecznością, jak i dla osób, które planują z czcionek korzystać, czyli grafików, projektantów DTP, twórców treści i cyfrowych designerów. Czcionki można pobierać zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych. Jednak w przypadku zastosowań komercyjnych trzeba się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty. DaFONT jest największym i cieszącym się największą popularnością serwisem z bezpłatnymi czcionkami w Internecie. System DaFONT dostępny jest w 6 wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i portugalskiej.

fonts

Do czego służy DaFONT?

Podstawową funkcją serwisu jest udostępnianie czcionek. Aby ułatwić wyszukiwanie, fonty zostały pogrupowane w dziewięć głównych kategorii:

 1. czcionki fantazyjne (fancy),
 2. czcionki zagraniczne (foreign look),
 3. czcionki w stylu techno (techno),
 4. czcionki zapisane jako mapy bitowe (bitmap),
 5. czcionki w stylu gotyckim (gothic),
 6. czcionki podstawowe (basic),
 7. czcionki w stylu odręcznego pisma (script),
 8. dingbaty, czyli ozdobniki, ikonki, obrazkowe dekoracje (dingbats),
 9. czcionki okazjonalne świąteczne (holiday).

W każdej z podstawowych kategorii fonty są posortowane w dodatkowe podkategorie. Przykładowo, wśród czcionek fantazyjnych (fancy) można znaleźć fonty retro, czcionki w stylu western lub fonty odwzorowujące tekst napisany na maszynie do pisania. Kategoria techno zawiera m.in. fonty odzwierciedlające napisy wyświetlające się na panelach urządzeń elektronicznych oraz czcionki utrzymane w estetyce science fiction. Z kolei w grupie czcionek gotyckich znajduje się duży wybór fontów, które potrafią odtworzyć atmosferę średniowiecza, celtyckie klimaty czy świat Wikingów. W serwisie nie brakuje też ciekawych czcionek standardowych. W DaFONT wybór stylów i rodzajów fontów jest ogromny.

Jak wybrać odpowiednią czcionkę za pośrednictwem serwisu DaFONT?

DaFONT oferuje nie tylko duży wybór unikalnych czcionek, ale też ułatwia ich selekcję. Zaawansowane możliwości wyszukiwania fontów w DaFONT to zestaw bardzo praktycznych funkcji. Różnorodne opcje segregowania i porównywania czcionek pozwalają szybciej i łatwiej znaleźć najbardziej odpowiedni font wśród tysięcy dostępnych wzorów. Rozbudowana kategoryzacja umożliwia precyzyjne dostosowanie rodzaju czcionki do potrzeb użytkownika. Na przykład, osoba przygotowująca zaproszenie na bal w stylu lat 20-30-tych chętnie skorzysta z czcionek w stylu retro, a grafik pracujący nad plakatem dla szkoły jazdy konnej może wybrać fonty western. Dla projektantów opracowujących spersonalizowane listy do klientów firmy, ciekawą opcją mogą okazać się czcionki w stylu odręcznego pisma. Natomiast w pracy nad materiałami promocyjnymi z okazji święta zakochanych przydadzą się fonty z kategorii „czcionki okazjonalne świąteczne” i podkategorii „Walentynki”. Bardzo praktyczną opcją jest duża baza dingbatów. W dzisiejszej typografii obrazowe przestawianie treści za pomocą dekoracyjnych ozdobników, ikon i symboli jest coraz bardziej popularne. Serwis DaFONT odpowiada na to zapotrzebowanie proponując ponad 20 różnych rodzajów dingbatów, w tym m.in. zwierzęta (animals), motywy azjatyckie (Asian), antyczne (ancient), ezoteryczne (esoteric), przyrodnicze (nature), czy muzyczne (music).

Jak pobierać fonty z DaFONT?

Korzystanie z DaFONT jest bardzo intuicyjne, proste i przyjazne. Żeby móc pobierać fonty nie trzeba się rejestrować w serwisie. Wystarczy wybrać czcionkę oraz kliknąć przycisk DOWNLOAD (pobierz). Pobieranie uruchamiane jest automatycznie. Następnie należy na swoim komputerze otworzyć plik z czcionką i zainstalować font kierując się podpowiadanymi przez system wskazówkami. I to wszystko. Font jest gotowy do użytku. Warto podkreślić, że narzędzie DaFONT jest przystosowane do współpracy zarówno z systemami Windows, jak i Mac. Można też pobierać czcionki kompatybilne z systemem Linux.

Dodatkowe opcje DaFONT dla zarejestrowanych użytkowników

Natomiast jeśli chcemy udostępniać własne czcionki, tworzyć swoje listy ulubionych czcionek, dodawać komentarze oraz uczestniczyć w dyskusjach na forum niezbędna jest rejestracja w serwisie. Po wyborze loginu i podaniu swojego adresu e-mail, otrzymujemy wygenerowane hasło, które będzie służyć do logowania w DaFONT.

Jak udostępniać fonty w DaFONT?

Jak wspomniano powyżej, żeby udostępniać stworzone przez siebie czcionki trzeba zarejestrować się w serwisie. Warto podkreślić, że czcionki nie są automatycznie dodawane do bazy fontów. Pierwszym etapem jest weryfikacja, czy czcionka spełnia wszystkie kryteria udostępniania za pośrednictwem platformy DaFONT, przede wszystkim czy jest kompletna, zawiera liczbę znaków od A do Z oraz czy możliwości czasowe użytkowania danej czcionki nie są ograniczone, czyli nie zostaną zawieszone po określonym czasie.

fonts

Rozbudowane możliwości wyszukiwania czcionek w DaFONT

DaFONT oferuje bardzo wiele opcji wyszukiwania czcionek. Jedną z najbardziej praktycznych funkcji jest podgląd zastosowania wybranej czcionki na konkretnym przykładzie. Wystarczy kliknąć nazwę kategorii (np. fancy) i wpisać dowolne słowo w polu PREVIEW. System wyświetli wygląd wpisanego słowa we wszystkich fontach dostępnych w danej kategorii. Wyniki wyświetlane są według wielkości czcionki (od najmniejszych do największych, czyli tiny, small, medium, large), jej nazwy (name), popularności (popularity) lub daty dodania, czyli od najnowszych (newest). Na jednej stronie wyszukiwania można wyświetlić od 25 do 200 wyników. Ale to nie wszystkie opcje wyszukiwania jakie zapewnia DaFONT. Klikając MORE OPTIONS użytkownik uzyskuje możliwość dalszego sortowania wyników. Do wyboru są czcionki:

 • umieszczone w domenie publicznej, dopuszczone do użytku jako licencje GPL i OFL (public domain, GPL, OFL),
 • w 100 proc. bezpłatne (100% free),
 • bezpłatne tylko do użytku prywatnego (free for personal use),
 • za symboliczną opłatą (donationware),
 • za opłatą po pewnym czasie użytkowania (shareware),
 • wersje demonstracyjne (demo),
 • ze znakami diakrytycznymi charakterystycznymi dla danego języka np. ł, ś, ć, ą – w języku polskim np. (accents).

W DaFONT można też znaleźć czcionki według autora (authors). System wyświetla listę krajów oraz liczbę twórców z danego kraju. Narzędzie pozwala też wyszukiwać najnowsze fonty (new fonts) oraz najpopularniejsze (top). Dzięki tym różnorodnym opcjom wyszukiwania użytkownik może łatwiej i szybciej wybrać pasującą mu czcionkę. Co ciekawe, przy każdej czcionce wyświetlana jest zarówno liczba pobrań fontu z poprzedniego dnia, jak i suma pobrań ogółem. Dzięki temu, użytkownik wie, jaką popularnością cieszy się dany font. To ciekawa informacja, która prezentuje poziom zainteresowania określoną czcionką, a zarazem pozwala ocenić obowiązujące trendy graficzne.

Czy są opłaty za pobieranie czcionek w DaFONT?

Serwis DaFONT jest bezpłatny. Oznacza to, że wszystkie czcionki są udostępniane i pobierane za darmo. Jednak niektórzy autorzy zachęcają do uiszczenia dobrowolnej opłaty dowolnej wysokości. W tym celu trzeba kliknąć przycisk DONATE THE AUTHOR (wesprzyj twórcę). Po kliknięciu otwiera się formularz wpłaty obsługiwany przez PayPal, w którym trzeba podać wybraną przez siebie kwotę wsparcia. Transakcja realizowana jest za pośrednictwem karty kredytowej lub z poziomu konta użytkownika w PayPal. Niektóre czcionki oferowane są na opisanych powyżej zasadach free for personal usedonationware i shareware.

Społeczność DaFONT

Twórcy i użytkownicy fontów skupieni wokół DaFONT tworzą ogromną międzynarodową społeczność. Jej członkowie dzielą się swoimi doświadczeniami, wymieniają uwagami i opiniami oraz wspierają w procesie tworzenia projektów graficznych. W serwisie opublikowana jest też sekcja pytań i odpowiedzi (FAQ), która została przygotowana na podstawie najczęściej pojawiających się pytań. To istotne wartości dodane narzędzia DaFONT. Ponadto, dostępna jest też lista wyselekcjonowanych programów związanych z obsługą fontów, które pomagają w korzystaniu z nowych czcionek oraz są wsparciem w procesie tworzenia fontów. Programy te oferowane są w wersji freeware lub za dodatkową opłatą.

Podsumowując, DaFONT to świetne narzędzie zarówno dla osób poszukujących nowych, nietypowych, oryginalnych czcionek, jak i dla ich twórców. Projektantom, grafikom, designerom i twórcom treści umożliwia bezpłatne korzystanie z wielu innowacyjnych fontów, a autorom pomaga promować swoje prace i budować pozycję w branży.

Komentarz

Scroll to Top